ALZHEIMER İLACINA 3 YIL KALDI

A.A

Bilim adamları beyinde Alzheimer hastalığına yol açan proteinle mücadele eden doğal bir protein buldu.


Ünlü Fransız Prof. Baulieu, beyinde Alzheimer hastalığına yol açan proteinle mücadele eden doğal bir proteini gözlemlediklerini ve iyileştirici ilacın 3 yıl içinde bulunabileceğini söyledi.

“Ertesi gün hapı” olarak adlandırılan doğum kontrol ilacı RU486’yu ve “gençlik hormonu” DHEA’yi keşfeden 83 yaşındaki ünlü Fransız Profesör Etienne-Emile Baulieu, Alzheimer hastalığını tedavi edecek bir ilacı 3 yıl içinde geliştirmeyi umduğunu açıkladı.

Baulieu, Paris’te düzenlediği basın toplantısında, “Bu hastalığı durdurabilecek ilacı acı çeken milyonlarca kişiye sunabileceğimizi düşünüyorum” dedi.

Milliyet Gazetesi'nin haberine göre Fransız tıbbi araştırma enstitüsü INSERM ile Cambridge Üniversitesi’ne bağlı bir laboratuvarın birlikte yürüttüğü çalışmayla ilgili bulgular Amerikan Ulusal Bilim Akademisi’nin (PNAS) tutanakları arasında yayımlandı.

Araştırmaya göre “FKBP52” adlı doğal bir protein, beyinde Alzheimer hastalığının önemli faktörlerinden sayılan Tau proteini ile mücadele ediyor. FKBP52 salgılamasının azaldığında, Alzheimer’le mücadelenin yerine getirilemediği gözlendi. Baulieu ile ekibinin üzerinde çalıştığı ilaç, beyinde doğal olarak mevcut bu proteinin salgılanma mekanizmasının uyarılmasını amaçlıyor.

HEDEF, TAU PROTEİNİ

Baulieu, “Tau” proteininin sadece Alzheimer sendromunda değil, diğer zihinsel bunama biçimlerinde de önemli rol oynadığına, beyindeki sinir hücreleri arasında iletişim ağlarını tahrip ettiğine dikkat çekti.

PROF. BAULİEU ŞÖYLE KONUŞTU:

“Hedef belli: Tau proteini. Silahımız belli: FKBP52. Eksiğimiz mühimmat. Bu durumda, Alzheimer hastalığının belirtilerini durdurmayı hatta geriletmeyi ümit edebiliriz.”

Bu arada, aynı buluştan yola çıkılarak hastalığın kan tahliliyle erken teşhisinin de mümkün olacağı kaydedildi.

Prof. Baulieu, ilacın geliştirilebilmesi için önümüzdeki üç yıl içinde 5 milyon euro’ya ihtiyaç duyduğunu söyledi. Bir süre önce ölen modacı Yves Saint-Laurent’in hayat arkadaşı ve iş ortağı Pierre Bergè de basın toplantısında söz aldı ve kendisinin parasal desteğe hazır olduğunu, istenen rakamın önemli bir bölümünü üstleneceğini duyurdu.

Pierre Bergè, şimdiye kadar AIDS’le mücadeleye verdiği parasal destekle biliniyordu.
 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:06 Haziran 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.