ALZHEIMER'DA KAFEİN UMUDU

A.A

ABD'deki Florida Üniversitesinden Gary Arendash ve ekibi, Alzheimer  belirtilerini gösteren 55 fareden yarısına 1,5 mg (insanlarda günde 5 fincan  kahve ya da 14 bardak çaya eş değer 500 mg kafein) suya karıştırılmış kafein  verdi. Farelerin diğer yarısıysa sadece su içti.

2 ayın sonunda kafein içen 18-19 aylık fareler hafıza, tanıma gibi  testlerde daha başarılı oldu. Ayrıca araştırmacılar bu farelerin beyninde  hastalığa yol açan plakların yüzde 50 az oluştuğunu gördü.

Araştırmacılar, kafeinin amiloid maddesini oluşturan beta A peptidinin  salgılanmasını azaltması sayesinde unutkanlığın giderilebileceğini vurguladılar.  Ancak bilim adamları araştırmanın fareler üzerinde yapıldığını hatırlatarak,  insanlardaki etkilerin henüz bilinmediğine, başka araştırmaların yapılması  gerektiğine dikkati çektiler.

Araştırma "Journal of Alzheimer's" dergisinde yayımlandı.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:08 Temmuz 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.