ALZHEIMER'E KARŞI İNSÜLİN

DHA

İnsülinin Alzheimer hastalığı ile mücadelenin anahtarı olabileceği öne sürüldü. İşte detaylar ve bilmedikleriniz.

Yapılan araştırmada, kandaki şeker oranını düzenleyen hormonun (insulin), Alzheimer hastalığının neden olduğu hafıza kaybını yavaşlatacağı ya da önleyebileceği ortaya çıktı. Diyabet ilaçlarının beyin üzerindeki etkilerini inceleyen araştırmacılar, bu ilaçların hafızanın formasyonundan sorumlu hücreleri koruduğunu bildirdi. Alzheimere, şeker hastalığının bir türünün sebep olabileceğini belirten uzmanlar, yeni buluşun, Alzheimer hastalığının tedavisinde büyük umut olduğunu belirtiyor.

İnsulinin, Alzhemeir hastalarının beynine etki eden toksik proteinlerin sebebiyet verdiği hafıza kaybını yavaşlatabileceği ya da durdurabileceği hakkındaki bu son araştırma ünlü bilim dergisi ‘Proceedings of the National Academy of Sciences' yayındı.

Türkiye'deki son çalışmalar, 500 bin Alzheiemer hastası olduğunu ortaya koyarken, bu sayının, yaşlı nüfusun artışıyla birlikte 2050 yılına kadar 3 milyona ulaşmasının beklendiği belirtildi.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:23 Aralık 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.