Alzheimer'ı durduran molekül

Alzheimer'ı durduran molekül bulundu, sıra ilaçta.

Alzheimer'ı durduran molekül bulundu, sıra ilaçta.

alzheimerFransız bilim insanları, alzheimer hastalığının gelişimini durdurmada etkili bir molekül buldu. Donekoprin adlı molekülü fareler üzerinde test eden bilim adamları bu molekül sayesinde hayvanların hafızasına yeniden kavuştuğunu belirledi. Bazı moleküllerle farelerin "hafızasını bozan" bilim insanları daha sonra hayvanlara donekoprin enjekte etti.

ALZHEIMER HAKKINDA HER ŞEY

Donekoprinden sonra farelerin hafızasında iyileşme görüldü. Genleriyle oynandıktan sonra alzheimer'a benzer belirtiler gösteren farelerde de donekoprin aynı olumlu etkiyi sağladı. Normandiya İlaç Araştırma Merkezi Müdürü Patrick Dallemagne, molekülün bulunmasından sonra Alzheimer ilacı geliştirme çalışmalarının önününün açıldığını söyledi.

İNSANLI DENEY AŞAMASI...

Molekülün alzheimer'ın belirtileriyle mücadele ettiğini belirten Mevcut ilaçların hastalığın belirtilerini azaltmanın ötesine geçmediğinin altını çizen Dallemagne "Bu buluş bu açıdan önemli. Ancak şunu da vurgulamak isterim ki insanların katıldığı denemeler de göz önünde bulundurulduğunda çalışmada katedilecek daha çok yol var" diye konuştu. Molekülün ilaç haline gelmesi için 1 milyar euroluk yatırım gerektiren klinik araştırmaların yapılması gerekiyor. SABAH

Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:22 Eylül 2014

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.