Ambulansla Psikiyatrik Hasta Alım ve Nakli

Bu konuda NPİSTANBUL Nöropsikiyatri Hastanesinde yapılan çalışmalar geçtiğimiz ay OHSAD 2009 Hasta Güvenliği İyi Uygulama Ödülüne layık görülmüştü.

Bu akşam 1001 kez ekrana gelecek olan programda bu akşam PSİKİYATRİDE HASTA GÜVENLİĞİ UYGULAMASI konusu işlenecek.

 

"Ambulansla Psikiyatrik Hasta Alım ve Nakli" konusunda ödüle layık görülen çalışmanın yürütücülerinden hastane başhekimi Doç. Dr. Ahmet M. Şengül ve Başhemşire Dilek Özdemir yapılan çalışmanın detaylarını anlatacaklar. Sunuculuğunu Uzman Klinik Psikolog Yıldız Burkovik’in yaptığı programa izleyici sorular da alınacaktır.

İstanbul Beylikdüzü TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen törende ödülü Prof. Tarhan ekibi adına almıştı. Tarhan tören sırasındaki konuşmasında şu hususlara temas etmişti: Bugüne kadar psikiyatri hastalarının 'suçlu' olarak görüldü. Tüm gayretlerimiz bu anlayışı değiştirmek yönünde olmuştur.

Türkiye'de belki de dünyada ilk 'Psikiyatrik ambulans' kavramı üzerinde düşündüklerinin ve bu ambulansı hizmete soktuklarını anlatan Tarhan, yumuşak odası bulunan, bu konuda eğitilmiş bir acil kadro ile 'Acil psikiyatrik vakalara acil çözümler' üretmek ilkesinden hareketle hizmet ürettiklerine dikkat çekti.

Törende bir konuşma yapan Psikiyatri Uzmanı Prof. Tarhan, Psikiyatrik acil hizmetlerde sınırlı zamanda etkili hizmet verebilmenin önemine dikkat çekerek, bunun hem hasta hem de hasta yakınları için çok önemli olduğunu söyledi.

Hastanın yaşadığı sıkıntının çözülmesi ve varsa hayatı tehdit edici durumun ortadan kaldırılmasının gereğini özellikle vurgulayan Tarhan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Kriz durumunun mümkün olduğunca hızlı çözülmesi çoğu defa tedaviye daha iyi cevap verdirir. Yine mani, psikoz gibi durumlarda acil ve sağlıklı naklin çok büyük önemi var. Türkiye'de kurduğumuz ilk özel psikiyatri hastanesinde aynı anlayış çerçevesinde demir parmaklıklar yapmadık ve kırılmaz camlar kullandık. Bu durum hastalar tarafından çok olumlu görüldü. Duygu, düşünce ve davranış bozuklukları ile başvuran hastalarda, şizofreni tanısı ile tedavi görenlerin, intihar riski taşıyan hastaların güvenliği için bakıldığında psikiyatrik ambulansın hizmet vermesinin önemi daha da iyi anlaşılacak."

Yapımcılığını Ersin Turan, Koordinatörlüğünü Uğur İlyas Canbolat’ın yaptığı Psikoyorum bu gece saat 00.15 de canlı olarak ekrana gelecek.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:07 Nisan 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.