Ameliyatta saksafon çaldı

Parkinson ameliyatları başta olmak üzere bazı beyin ameliyatları artık hastalara lokal anestezi ile yapılıyor. Bunun nedeni ise yarattığı etkinin ve dengenin tam anlaşılabilmesi.

Türkiye'de de daha önce defalarca yapılan ameliyat Avrupa'da ise ilk kez gerçekleştirildi. Aynı zamanda müzisyen olan 27 yaşındaki İspanyol hasta Carlos Aguilera 12 saat süren beyin ameliyatı süresince uyanık kaldı ve saksafon çaldı.

12 UZMAN KATILDI

Sinir cerrahisi ve anestezi uzmanlarının da aralarında olduğu 12 uzmanın katıldığı ameliyatta doktorlar, hastalarının müzik yeteneğine zarar vermemek amacıyla bu yola başvurduklarını belirtti.

Müzik olmazsa ben bir hiçim diyen hastaya ameliyatta sedasyon uygulandı ve ağrı kesiciler verildi. Genel anestezi altında olmayan hasta bu sayede uyanık kalabildi.

NÖROPSİKOLOG DA AMELİYATTA BULUNDU

3 sinir cerrahisi, 2 nöropsikolog, 2 nörofizyolog ve anestezi uzmanı ile 5 hemşirenin bulunduğu ameliyatta bir sağlık çalışanı da Aguilera'nın notaları okumasına yardımcı oldu.

Ameliyatın başarılı geçtiğini söyleyen Guillermo Ibanez ameliyatın başarılı geçtiğini ve hastanın hayatının müziğe bağlı olduğu için böyle bir yolu seçtiğini söyledi.

HÜRRİYET


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:22 Aralık 2015Yayınlanma Tarihi:17 Aralık 2015

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.