AMERİKA'DA ALARM

DHA

ABD Hastalık Denetim ve Önleme Merkezi'ne göre, Amerika Birleşik Devletleri'nde obezite; yani aşırı kilo sorunu alarm veren düzeye ulaştı.

ABD Hastalık Denetim ve Önleme Merkezi (U.S. Centers for Disease Control and Prevention-CDC), yetişkin her 4t Amerikalı'dan birinin aşırı kilolu olduğunu, ülke çapında obez insan sayısının yüzde 26'yı geçtiğini açıkladı. CDC’nin rakamlarına göre özellikle ABD'nin Güney eyaletlerinde aşırı şişman nüfusun sayısı ürkütücü boyutlara ulaştı. Buna göre, Kentucky, Tennessee ve Batı Virginia, eyaletlerini içeren Appalachian Bölgesi’nde obez Amerikalıların bölge nüfusuna oranı yüzde 80'i, Alabama, Mississippi, Louisiana, Georgia, Güney Carolina eyaletlerinde de yüzde 75'i aştı.

Aşırı kilo sorununun kalp ve damar hastalıklarından diyabete hatta kansere dek uzanan çok ciddi sağlık sorunlarına yol açtığı biliniyor. ABD’de her yıl 100 binden fazla ölüm, obezite sorunuyla ilişkilendiriliyor. Fazla kilolu ya da obez olmanın doğrudan ya da dolaylı maliyeti ise her yıl 120 milyar doları buluyor.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:24 Kasım 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.