Analitik Psikoloji

Analitik Psikoloji Nedir? Analitik Psikoloji Hakkında Bilgi. Analitik Psikoloji Hakkında....

Analitik Psikoloji, Carl Gustav Jung'un öğretilerini temel alan psikolojik akımdır. Derinlik psikolojisi'nin üç büyük akımından biridir. Diğerleri: psikanaliz, bireysel psikoloji.

Analitik Psikoloji, Analitik düzlemde, Apsis'in ve Ordinat'ın ruh halini idnceleyen bilimdir. 

Sigmund Freud ile beraber 5 yıl geçiren ve biraz olsun onun görüşlerinden etkilenen gustav jung tarafından ortaya atılan görüştür. Freud'un dine karşı olduğunu, dini bir nevroz olarak nitelediğini biliniyor.

Analitik Psikoloji, Jung'a göre insan bilinç ve bilinçaltı olmak üzere iki kısımdan oluşur. Burada bilinçten kasıt egodur yani insanın farkında olarak yerine getirdiği iş, oluş ve davranışlardır. çünkü jung'a göre insan davranışlarını sürekli ve devamlı kılan şey egodur.

Analitik psikolojinin kurucusu olarak kabul edilen Carl Jung, en çok kişilik tiplerinin davranışları nasıl şekillendirdiği ile ilgili teorisiyle ünlüdür. Jung, “kolektif bilinçsizlik” adını verdiği ve bütün insanların paylaştığı bilinç dışı bir yapı olduğunu ileri sürerek kuramını bu temel üzerine inşa etmiştir. “Analitik terapi” adını verdiği bir tür psikoterapi yöntemi geliştirmiştir.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:17 Mayıs 2020

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.