ANESTEZİK FARKINDALIK

ANESTEZİK FARKINDALIK  KAYNAK: Hurriyet.com.tr

Türkiye’de her yıl 30 bin hasta "anestezik farkındalık" yaşıyor.

Ameliyat masasında tamamen felç olmuş gibiler. Ameliyat sırasında konuşulanları duyan ama hareket edemeyen, konuşamayan hastanın sonraki dönemlerde uykusuzluk ve stres bozukluğu yaşadığı öne sürüldü.

Her yıl çeşitli operasyonlar nedeniyle 21 milyonun üstünde insana genel anestezi uygulanıyor. Büyük çoğunluğu ameliyat sırasında hiçbir şey duymuyor, hissetmiyor ve uyandıktan sonra da hatırlamıyor. Fakat hastalardan 30 bini bu kadar şanslı değil. Onlar, "anestezik farkındalık" içinde olanlar. Ameliyat masasında tamamen felç olmuş gibiler. Çevresinde konuşulan herşeyi duyuyorlar ama hareket edemiyor, konuşamıyor ve yardım isteyemiyorlar. Uz. Dr. Gülden Kesriklioğlu, uzmanlık tezinde anestezik farkındalığı "Hastalar için uyanık olmaktan çok hareket edememek ve iletişim kuramamak korkutucudur. Bu hastalarda sonraki dönemlerde uykusuzluk ve tekrar eden kabus ve posttravmatik stres bozukluğu görüldüğü bildirilmiştir" diye açıklıyor.

EN ÇOK SEZARYENDE

Anestezik farkındalık yaşayan hastaların acı hissetmediğini belirten Alman Hastanesi Anestezi ve Reanimasyon Bölümü’nden Prof. Dr. Kutay Akpir ise hastaların sadece çevrelerinde konuşulanları duyduklarını söyledi. Anestezik farkındalığın yaşanmasının özellikle ameliyatların türüne bağlı olduğunu belirten Akpir, "Bu durum en çok sezaryen ameliyatlarında yaşanıyor. Çünkü, bebeğe zarar verilmemesi için ilaçlar daha dikkatli kullanılıyor. Anestezi tam oturmuyor" dedi.

FİLME KONU OLMUŞTU

Anestezik farkındalık 2007’de çekilen ve Türkiye’de "Anestezi" ismiyle vizyona giren Awake isimli filmde ele alınmıştı. Filmde, Clay, geçirdiği açık kalp ameliyatı sırasında "anestezik farkındalık" yaşar, uyanıktır. Ancak anestezinin etkisiyle vücudu hiçbir şeye tepki gösteremediği için ameliyat ekibinin bundan haberi yoktur. Clay’in genç karısı Sam, ameliyat sırasında, yüksek sesle konuşarak, geleceğe ve eşinin yaşamına dair kararlar verirken, Clay’de kendi zihni içinde tekinsiz bir yolculuğa çıkar. 

 

 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:21 Kasım 2008

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.