ANİ KİLO KAYBINA DİKKAT

BBC.com Çeviri: Ayda Çayır / NPGRUP

South Florida Üniversitesinin sekiz yıllık çalışmasında, demans riski en yüksek olan grubun zayıf veya hızla kilo veren kişiler olduğu saptandı.

Çalışma başlangıcında beden kitle indeksi (BKİ) düşük olan kişilerin demans geliştirme riskinin %79 daha fazla olduğu ve çalışma dönemi boyunca daha hızlı kilo verenlerin demans geliştirme olasılığının üç kat fazla olduğu ortaya çıktı.

Aşırı kilolu veya obez olanlarda bu sonuçlar daha belirgindi. Beden kitle indeksi (BKİ) 23 veya daha yüksek olanlarda, hastalık gelişme riski % 82 daha düşüktü. [Beden kitle indeksi normal: 18.5-24.9, aşırı kilolu: 25-29.9, obez: 30 ve üzeri]. Araştırmacılara göre, ileri yaşta görülen kilo kayıpları hastalığın hafızayı etkilemeden önceki ilk fiziksel işaretlerinden biri olabilir.
 
Uzmanlara göre demans riskini azaltmanın en iyi yolu dengeli beslenmek, düzenli egzersiz yapmak ve sosyal iletişim sıklığını arttırmaktan geçiyor.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:22 Mayıs 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.