ANKETTEN ŞİDDET ÇIKTI

DHA

Van Belediyesi Aile Danışma Merkezi tarafından 553 kişi üzerinde yapılan anket araştırmasında kadınların yüzde 41'inin şiddete maruz kaldığı ortaya çıktı. Aile Danışma Merkezi Koordinatörü Deniz Baş, “Diğer önemli sorun olarak kadınların zorla evlendirilmesi anketimize yansıdı” dedi.

Van Belediyesi bünyesinde 2006 yılında, ailenin, günümüzde yaşadığı sıkıntılara dikkat çekmek, bütünlüğünü korumak, sosyal, ekonomik, psikolojik, hukuksal ve kültürel meselelerine çözüm üretmek amacıyla kurulan Aile Danışma Merkezi'ne yılda yaklaşık 1000 kişi başvuruyor. Aile Danışma Merkezi Koordinatörü Deniz Baş, 2007 yılının ilk 6 ayında kendilerine başvuran 553 kişi üzerinde yaptıkları anketle gelenlerin göç haritasını çıkardıklarını söyledi. Başvuranlar üzerinde yapılan anket çalışmasında ailelerin yüzde 53'ünün görücü usulü ile, yüzde 16'sının zorla, yüzde 8'inin aile baskısından evlendiği diğer katılanların da değişik evlilik öykülerinin olduğu ortaya çıkı. Ailedeki çocuk sayısının sorulduğu soruda katılanların yarısından fazlasının 5'in üzerinde çocuğunun olduğu tespit edildi. Aile Danışma Merkezi Koordinatörü Deniz Baş, yaptıkları çalışmada kendilerine başvuran kadınların yüzde 41'nin şiddet gördüğünü, bu oranın daha yüksek olduğunu düşündüklerini bildirdi.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:25 Aralık 2008

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.