ANLAMAK İÇİN SADECE 5 DAKİKA

A.A

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Makine Mühendisliği Kulübünce gerçekleştirilen 'anlamak için engellerle 5 dakika' etkinliği kapsamında sağlıklı öğrenciler, tekerlekli sandalyeye binerek engelleri aşmaya çalıştı.

SAÜ Makine Mühendisliği Kulübünün bahar şenlikleri kapsamında düzenlediği 'Anlamak İçin Engellerle 5 Dakika' etkinliğinde, sağlıklı öğrenciler, 5 dakikalığına tekerlekli sandalyeye bindi.

Öğrenciler kampüste oluşturulan yapay engelleri aşmaya çalışarak, engellilerin günlük yaşamda karşılaştıkları sorunları anladı.

SAÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Durman, etkinliğin, bahar şenliklerinde bugüne kadar yapılan en önemli faaliyetler arasında olduğunu söyledi.

Engelli vatandaşların sorunlarını anlayabilmek için onlarla yaşamak gerektiğini belirten Prof. Dr. Durman, şöyle devam etti:

"Engelli vatandaşlarımızın neler yaşadığını zaman zaman hepimiz görüyoruz. Ama yaşamak apayrı bir olay. Dolayısıyla bu etkinliğin vatandaşlarımız ve özellikle öğrencilerimiz açısından çok önemli olduğunu düşünüyorum. Etkinlik öğrencilerimize engellerle karşılaştıklarında, yaşamlarını nasıl sürdürecekleri konusunda bir fikir verecektir. Bu doğrultuda öğrencilerimiz, daha duyarlı olacaklardır."

Kampüs alanını engelli vatandaşlar ve öğrenciler için yaşanılabilir bir hale getirmeye çalıştıklarını bildiren Prof. Dr. Durman, “Ufak engellerin dahi engelliler için ne tür zorluklar çıkarttığını görüyoruz. Bundan bizler de çok şey öğreniyoruz. Öncelikle üniversiteler, üniversite kampüsleri bu konuda topluma örnek olmak durumundadırlar. Biz de üniversite olarak bu konuda çok duyarlıyız” dedi.

SAÜ Makine Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi ve Proje Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Yavuz Soydan ise etkinliğin amacının, engellilerin günlük hayatta ve özellikle şehir içinde ulaşımda karşılaştıkları problemleri, sağlıklı insanlara anlatmaya çalışmak olduğunu bildirdi.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:06 Mayıs 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.