ANLAYIŞSIZ KOCALAR

FORMSANTE
 
Çiftler arasındaki  sorunlardan biri erkeklerin kadınları anlamamaları, ilgi göstermemeleridir. Ama çaresi var.


Evliliğin ilk yıllarında var olan anlayış, heyecan, alaka zamanla azalmakta, yerine monoton, ilgi alanları başka yere kaymış, paylaşımsız ilişkiler gelmektedir.

Kadın hem evde hem işte çalışıyorsa tüm görevlerini yapar. Toplum tarafından da tüm bu işler ve çocuk bakmak sadece kadının görevi gibi algılanır. Hatta aile büyüklerimizden bile, “Kocasına iş yaptırıyor” diye eleştiri alırız. Bu şekilde bir hayat süren kadın gittikçe yabancılaşır, sessizleşir ve kendini yalnız hissetmeye başlar. Gerilmeye ve sık sık öfkelenmeye, tahammül gösterememeye, titiz olmaya başlar. Erkek de bundan iyice şikayet eder. Ama “Acaba bu kadın ne istiyor” diye düşünmez, sürekli eleştirirler. Bu kısır döngü bu şekilde devam eder.

BAZILARI KENDİSİNİ DIŞARI ATAR

Alışveriş merkezlerine, arkadaşlarla kahve içmeye, zamanı ve kendini tüketmeye. İstediği biraz destek, ilgi ve önemsenmektir. Pahalı hediyeler değil, üzerinde düşünülmüş hediyeleri tercih eder. Ama nerede karşı tarafta o incelik. Kötü niyetten değildir elbet. Tükenmiş ilişkiler, özensizlik hem karşımızdakine hem kendimize. İlişki öyle bir hale gelir ki, kavga bile edilmez, sorun ne dendiğinde gösterilecek bir delil dahi yoktur.

ÇOĞUMUZ DEĞİŞMEYİ REDDEDERİZ

Aslında insan ilişkilerinde çözümsüz olan çok fazla bir şey yoktur. Ama çözümler bizim değişmemize dayandığı için, çoğumuz değişimi reddederiz. Çözümsüzlük bundandır. Biraz iletişim bilgisi edindiğimizde, biraz kendimizi ifade etmeyi öğrendiğimizde, biraz da karşımızdaki acaba ne hissediyor diye odaklandığımızda ilişkilerimiz kesinlikle daha olumluya doğru gidecektir. Eğer siz değişmezseniz karşınızdaki de değişmeyecektir. Bunu bilmelisiniz.

OLUMLU İLİŞKİ İÇİN PAYLAŞIM

Her zaman kendinize zaman ayırın. Bakımınıza dikkat edin. Bunu kendiniz için yapın.

Kişisel gelişiminize özen gösterin. Kendiniz gelişmiyorsanız ilişkiniz de gelişmez. Siz gelişiyor karşı taraf gelişmiyorsa, ilişkinizde gene sorun olacaktır. Bunu eşinizle paylaşın ve gerekirse yardım alın.

HAYATI HEYECANLA YAŞAYIN. TUTKUYU ÖNEMSEYİN.

Kocanız için her zaman gizeminiz olsun. Merak edip, keşfedilecek yanlarınız mutlaka olsun.
Mesajlarınızı net verin. İsteklerinizi kısa ve net cümlelerle ifade edin. Erkekler kadınların tercih ettikleri dolambaçlı cümleleri anlamazlar.

Kendisi anlasın ve ben söylemeden yapsın anlayışından vazgeçin. Böyle bir şey olmayacak.

SUÇLAYICI KONUŞMAYIN, İLETİŞİME AÇIK OLUN.


Beklentilerinizin karşılanmasını bekleyerek hayatınızı zindan etmeyin.

Ev işlerini “iş” olmaktan çıkartın. Birlikte yapabileceğiniz bir paylaşım alanı olarak görün, eşinize de bu şekilde anlatın. İş yaparken eğlenin.

Negatiften uzak durun. Hiç kimse tepesinde emirler veren birinden hoşlanmaz siz de dahil.

Mukayese yapmayın. Başkalarının eşleri ile kıyaslamayın.

Konuşmalarınızda “sen şöylesin” yerine “ben böyle hissediyorum” tarzını benimseyin.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:25 Ekim 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.