Anne katili yapan rahatsızlık: Gizli duygu durum bozukluğu

 Anne katili yapan rahatsızlık: Gizli duygu durum bozukluğuAnkara ve Konya'da iki genç kızın annelerinin boğazını keserek öldürmesini uzmanlar, "gizli duygu durum bozukluğu" olarak açıkladı. Bu durumu yaşayanlar, normal görünmelerine rağmen, öfke nöbetine girdiklerinde "öldürücü" olabiliyor. Türkiye'de gizli duygu durum bozukluğu yaşayan çok sayıda kadın olduğunu söyleyen psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, bu kişilerin dışarıdan normal görünmelerine karşın, herhangi bir engelleme karşısında, öfke yükselmesi olan "öfkeli mani durumu"na geçtiklerini söyledi ve ekledi: "Bu durumda, karşılarındaki insan anneleri bile olsa, düşman olarak görüp öldürmeye varan eylemlerde bulunabilirler." Prof. Dr. Tarhan, gizli duygu durum bozukluklarının halk arasında "kızım yoldan çıktı" ya da "yanlış arkadaşlar edindi" denilerek, göz ardı edildiğine de dikkat çekti.

PARÇALANMIŞ AİLE ETKİSİ
Psikiyatrist Prof. Dr. İlhan Yargıç da, parçalanmış ailelerin çocuklarında daha fazla psikolojik sorun gözlendiğini ifade ederek, "Yoğun çalışma hayatı ebeveynlerle çocuklar arasındaki iletişimi kısıtlı hale getirdi" diye konuştu. Eşinden ayrılan kadınların çocuklarına hem annelik hem de babalık yapmak durumunda kaldıkları için, bazen farkında olmadan baskı uygulayabildiklerini söyleyen psikiyatrist Nihat Kaya ise, "Kızlarda, annelerinin etkisiyle kişilik ya da davranım bozukluğu oluşmuşsa, böyle acıların yaşanmasına sebep olabilir" dedi.

KAYNAK: //arsiv.sabah.com.tr

Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:01 Ocak 2000

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.