ANNE ÖLÜMLERİ ENGELLENEMİYOR

ANNE ÖLÜMLERİ ENGELLENEMİYORYılda 500 binden fazla kadının gebelik ve doğum sırasında öldüğü ortaya çıktı.

Dünya Sağlık Örgütünce yapılan bir araştırmada, dünyada her yıl 15-19 yaş arası ortalama 14 milyon kadının doğum yaptığı, yılda 500 binden fazla kadının gebelik ve doğum sırasında öldüğü ortaya çıktı.

Toplum Sağlığı Araştırma ve Geliştirme Merkezi Müdürü Prof. Dr. Nazmi Zengin, Dünya Sağlık Örgütü tarafından dünyadaki anne bebek ölümlerine dikkat çekmek için hazırlanan, “Anne Sağlığı Hakkında 10 Gerçek” isimli araştırmanın ilginç sonuçlar içerdiğini söyledi.

Araştırmada, tüm dünya üzerinde yılda toplam 500 binden fazla kadının gebelik ve doğum sırasında oluşan komplikasyonlara bağlı olarak öldüğünün belirtildiğini ifade eden Zengin, araştırmada gelişmekte olan ülkelerde üreme çağındaki kadınlarda gebeliğe ve doğuma bağlı ölümlerin AIDS'den sonra ikinci sırada geldiğinin yer aldığını belirtti.

Araştırmaya göre dünyada anne ölümlerinin yüzde 70'inden fazlasına ciddi kanama, enfeksiyonlar, güvenli olmayan doğumlar, hipertansif bozukluklar ve ilerlemeyen doğum eyleminin neden olduğunu ifade eden Zengin, araştırmada yer alan bulguları şöyle sıraladı:

-Bir yılda 136 milyondan fazla kadın doğum yapıyor. Bunların 20 milyonundan fazlası doğum sonrası gebelikle ilişkili hastalıklara maruz kalıyor.

-Her yıl 15-19 yaş arası ortalama 14 milyon kadın doğum yapıyor. Bu doğumlar tüm doğumların yüzde 10'undan fazladır.

-Anne ölümlerinin sadece yüzde 1'i yüksek gelirli ülkelerde gerçekleşiyor. Gebelik ya da doğum komplikasyonu nedeniyle bir kadının  hayatını kaybetme ihtimali Nijer'de yaklaşık 7'de bir iken, İrlanda'da 48 binde bir.

-Anne ölüm oranının en yüksek olduğu Sahra Altı Afrika'da kadınların yalnızca yüzde 40'ına doğum sırasında eğitimli ebe, hemşire ve doktor müdahale etmektedir.

-Kırsal kesimdeki yoksul kadınlar özellikle kendileri için gerekli olan kontrollerden geçmemektedir.

-Gelişmekte olan ülkelerde her yıl 70 bin anne ölümüyle sonuçlanan 18 milyon düşük gerçekleşmektedir.

-2005 yılında küresel ölçekte anne ölümü, 100 bin canlı doğumda, 430'dan 400'e indi. Böylece anne ölümü oranı sadece yüzde 5 azalmıştır.

-Anne sağlığını iyileştirme önündeki esas engel iyi bakım eksikliğidir. Bu durumu iyi yetişmiş sağlık çalışanlarının küresel ölçekte eksikliği daha da kötüleştirmektedir. Tüm annelere gelişmiş doğum müdahalesi yapabilmek için 2015 yılına kadar 330 bin yeni ebeye ihtiyaç duyulmaktadır.”


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:23 Eylül 2008

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.