ANNE SESİYLE HAYATA TUTUNMUŞTU

DHA

Isparta’da 6 ay boyunca annesinin dinleyerek hayata tutunan 5 yaşındaki Beyzanur, yaşam savaşını kaybetti.

 


Isparta'da beynindeki 5 santimetrelik tümör nedeniyle yoğun bakımda bilinci kapalı olarak ilaçlı tedavi uygulanan ve annesinin MP3 çalara yüklenen sesini 6 ay boyunca dinleyerek hayata tutunan 5 yaşındaki Beyzanur Karagür, urun yeniden büyümesi üzerine yaşam savaşını kaybetti.

Yaklaşık 9 ay önce bilinci tamamen kapalı şekilde annesi Esra ve öğretmen babası Hurşit Karagür tarafından Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Tıp Fakültesi'ne getirilen Beyzanur'un beyninde, 5 santimetre çaplı tümör saptandı. SDÜ'de 6 ay boyunca yoğun bakımda kalan Beyzanur Karagür'e ilaçlı tedavinin yanı sıra, doktorların önerisiyle MP3 çalara yüklenen annesinin sesi ve sevdiği şarkılarla psikolojik destek verildi. Annenin çocuğuna sevgi ve şefkat içerikli konuşmaları ile en sevdiği şarkılar 6 ay boyunca dinletildi. Uzun süren tedaviye olumlu yanıt veren ve beynindeki tümör 2 santimetreye kadar küçülen Beyzanur, etrafındakilere de tepki vermeye başlayınca yoğun bakımdan çıkarılıp servise alındı.

UR YENİDEN BÜYÜDÜ

Urun yeniden büyümesi üzerine yoğun bakıma alınan minik Beyzanur, önceki gün yaşam mücadelesini kaybetti. SDÜ Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Rıfat Örmeci, ameliyat edilemeyecek bölgede olan tümörün ilaçlı tedavi ve psikolojik destekle küçüldüğünü, ancak daha sonraki günlerde urun yeniden büyümeye başladığını söyledi. Prof. Dr. Örmeci, “Beyzanur'u yeniden yoğun bakıma almak zorunda kaldık. Bünyesi sürekli zayıfladığı için de kanser tedavisinde kullanılan ilaçları veremedik. Vermiş olsaydık ölümü daha da çabuklaşmış olacaktı. Urun büyümesi sonrası hastamızı maalesef kaybettik” dedi.

HASTANEYE DENGE KAYBINDAN GETİRİLMİŞTİ

Anne Esra Karagür, kızını 9 ay önce denge kaybı şikayetiyle SDÜ Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi'ne getirmişti. Anne Karagür, Beyzanur yoğun bakımdan çıktığında gazetecilere yaptığı açıklamada, kendi sesini ve çok sevdiği İsmail YK'nın şarkılarını MP3 çalara yükleyerek kızına dinlettiklerini söylemiş, parmaklarına yüzük takıp çok sevdiği tavşanını yanına koyduğunu açıklamıştı.
 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:17 Eylül 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.