ANNE SEVGİSİ!

Anneyizbiz

Ona her duygunun en safını, en içten olanını verdiniz. Karşılıksız sevdiniz ve hep emek verdiniz. Sevgiyi sizden öğrendi.


Peki, çocuğunuz sizi neden sever? Size olan sevgisini nasıl gösterir? Onun hayatındaki yeriniz nedir? İşte bu yazımız tüm bu sorulara yanıt niteliğinde, çünkü bir insanı sevmekle başlar her şey...

Psikolog Serap Duygulu konu hakkında: "Bir aile için çocuk en önemli varlıktır. Eşlerin statüsü çocukları olduğu andan itibaren ebeveyn olarak değişir ve onlar anne ve baba olarak yeni toplumsal rollerini kazanırlar. Anne-baba olmak hem insanlık için soyun devamını sağlaması bakımından hem de toplumu oluşturan aile birliğini sağlaması bakımından çok önemlidir, ancak bu ilişkide daha önemli bir taraf var ki, o da anne-çocuk ilişkisi." diyor ve devam ediyor:

ANNENİN ÇOCUĞUN HAYATINDAKİ YERİ

Anne ve annelik kavramı üzerine yüzyıllardır pek çok şey yazılıp çizilmiştir. Gerçekten de anne, bir çocuk için hayatın ta kendisidir. Yaşamın bütünü ve anlamı "anne" kavramında somutlaşır. Ayrıca önemli bir başka tarafı şudur ki, psikolojide "Anne Yoksunluğu" olarak bilinen bir sendrom vardır. Bu, bir çocuğun herhangi bir nedenle annesiz büyümesinden ya da anne sevgisinden mahrum kalmasından kaynaklanan sorunlar bütününün genel tanımıdır. Diğer önemli psikolojik sorunlar kadar belki de onlardan daha fazla önem taşıyan bir sorundur ve buradan da anlaşılan odur ki anne bireyin yaşamında her evrede vazgeçilmez faktördür.

Çocuğunuzla ilişkinizdeki tutarlılık, devamlılık ve bağlılık, ona hayatının ilk ve en önemli duygusunu verir: Güven duygusunu. Çocuğunuz, sizin sağlıklı tutumlarınızla önce size, sonra kendisine ve çevresine güven duymayı öğrenir. Sevgi, oluşan güvenin üzerine kurulur. Doğduğu andan itibaren annesinden her koşulda kayıtsız şartsız ve karşılıksız sevgi gören bir çocuk, çevresiyle ilişkilerinde de son derece uyumlu, insancıl ve doğal olacaktır. Bireyin kişiliğinin oluşmasındaki her aşamada özellikle annesinden aldığı çok büyük etkiler vardır. Çocuğunuz ve sizin aranızda oluşan güven duygusu, onun gelecekteki bütün bireysel ilişkilerinin de temelini oluşturur.

ANNEYE BAĞIMLILIK NASIL GELİŞİYOR?


Anne-çocuk arasında bağlılık olarak tanımlayabileceğimiz duygu, hayatın ilk anında başlıyor. Burada pek çok etken var aslında; özellikle anne adayına bebeği daha doğmadan empoze edilen kutsal annelik kavramıyla şartlanan kadınlar, bebek doğduğu anda genellikle büyük bir ilgi, şefkat ve sevgiyle çocuklarını bağırlarına basarlar. Doğmadan, tanımadan, emek verilmeden bir canlının bu kadar çok sahiplenilerek seviliyor olmasına, zaten bir tek anne-çocuk arasındaki ilişkide rastlanılır. Anne yüzünü bile görmediği, huyunu suyunu bilmediği yavrusuna o daha doğmadan sevgisini hazır ediyor. Bu anlamda çocuğun annesine olan ilgisi de ilginçtir. Pek çok anneden böyle hikayeler dinlemişizdir. Annesinin kucağına verildiği anda ağlaması kesilen, anneyle göz göze gelen, onun kokusuna ve koynuna sokulan yeni doğmuş bebek hikayeleri çok tanıdıktır. Temel bakıcı annedir ve çok istisnai durumlar dışında anne ile çocuğun çok özel ve anlamlı ilişkiler kurduğu görülür. Dolayısıyla adına sevgi diyeceğimiz bu bağlılık daha doğar doğmaz başlamaktadır ve çocuğa hissettirdiği ilk duygu güven duygusudur.

İhtiyaçları karşılanan, ağladığında annesinden ilgi gören, karnı doyurulan ve kucağa alınan çocuk, annesiyle olan bu birliktelikten dolayı büyük huzur ve mutluluk yaşar. Bunun adını 3-4 yaşlarına gelene kadar sevgi olarak koyamaz belki ama bu sevgidir. Sevgi, çocuğun annesiyle olan ilişkisinde yaşadığı bütün olumlu duyguların toplamından oluşur.

SEVGİ KAVRAMINI ÇOCUK HANGİ YAŞLARDA ÖĞRENMEYE BAŞLIYOR?

Çocuk ihtiyaçlarına cevap aldığı anda sevgiyi öğrenir. Burada iki taraf açısından farklı bir durum vardır. Çocuk karşılık gördükçe sevgi göstermeyi ve sevmeyi öğrenir, anne ise karşılıksız sevmeyi bilir, çünkü anne de kendi bebekliğinde aynı yolu takip ederek öğrenmiştir, ancak çocuğun sevgiyi sevgi olarak algılayabilmesi için önce sevgiyi hissetmesi, ihtiyaçlarına karşılık görmesi gerekir. Oysa anne o daha doğmadan onu sevmektedir ve sevgisini vermeye hazırdır. Çocuğun sevgiyi öğrendiği bir yaş diliminden çok, ilgi, anlayış ve destek gördüğü her dönemden ve bunu algılayabilecek bilişsel olgunluğa ulaşmasından bahsetmek gerekiyor.

Çocuğunuz sevgiyi doğduğu anda hisseder, ancak göstermesi için zaman gerekir. Tıpkı bir çocuğun daha doğmadan anne karnında sesleri ayırt edebilmesi ve kimlere ait olduğunu bilmesi gibi, çocuk sevgiyi duygu olarak algılıyor ama tanımlaması ve bilinçli olarak göstermesi için biraz olgunlaşması gerekiyor, hem fiziksel hem bilişsel hem de duygusal olarak.
 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:10 Haziran 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.