ANNE SEVGİSİ İLAÇ GİBİ

Anneyizbiz

Bebeğe annesi tarafından bakılmasının, sağlıklı ve özgüvenli bir kişilik gelişimi için büyük önem taşıdığı belirtildi.


Uzmanlar, bakıcılar tarafından büyütülen bebeklerde özgüven duygusunun yeterli düzeyde gelişmediğine dikkat çekerek, bebeklerin özellikle 3 yaşına kadar anne sevgisine büyük ihtiyaç duyduğunu belirtiyor.

Çalışan annelerin doğumdan sonra en az bir yıl ücretli veya ücretsiz izinli sayılması gerektiği vurgulanıyor. Deneyimli bakıcılar dahi bebeğe annenin gösterdiği özen, dikkat ve sevgiyi gösteremiyor.

Bu nedenle anne sevgisi, bebeğin ruhsal ve psikolojik gelişimi için pahalı antibiyotiklerden bile daha etkilidir. Yeni doğan bebeğe bizzat annesi tarafından bakılması sağlıklı ve özgüvenli bir kişilik gelişimi için büyük önem taşır. Bakıcılar tarafından büyütülen bebeklerde özgüven duygusu yeterli düzeyde gelişmiyor. Ülkemiz, anne ve bebek sağlığı konusunda uluslararası standartları yakalamalıdır. Bu konunun üzerinde hassasiyetle durulması gerekir.

 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:15 Ağustos 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.