ANNE SÜTÜ ZEKİ YAPIYOR

DHA

Bolu İzzet Baysal Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Turgay Özbakır, anne sütüyle beslenen bebeklerin zeka düzeylerinin daha yüksek olduğunu söyledi.

Bebekler için en iyi besinin anne sütü olduğunu belirten Dr. Turgay Özbakır, "Bebekler doğumdan hemen sonra, sezaryenle doğumdan 3-4 saat sonra emzirilmeye başlanmalıdır. Anne sütü, ilk 6 ay tek başına bebeğin beslenmesinde yeterlidir. Dışarıdan sadece D vitamini içeren damla veya şurup verilmelidir" dedi.

Özbakır, doğacak bebeklerin sağlıklı olması için yakın akraba evliliklerinden kaçınılması gerektiğini, en ideal doğum yaşının da 20- 35 yaş arası olduğunu açıklayarak, şöyle konuştu:

"İlk sütün miktarı az olmasına karşın, ilk günlerde bebeğin beslenmesi ve bağırsaklarının iyi çalışması için yeterlidir. Anne sütünün içinde bulunan antikorlar, canlı hücreler, emzimler ve hormonlar, bebeği enfeksiyon ve hastalıklara karşı korur. Bebek her ağladıkça emzirilmeli, iki emzirme arası 3 saati geçmemelidir."

Bebeklerin emzik ve biberonla oyalanmaması gerektiğini ifade eden Özbakır, "Günümüzde hala birçok anne, bebeği eski usul emzik ve biberonlarla oyalamaya çalışmakta ısrarcı olmaktadır. Emzik ve biberon bebeğin damak ve diş yapısını bozduğu gibi, bebeklerin enfeksiyona yakalanmasına neden olurlar. Bebeğini doğru teknikle emziren bol sıvı alan annelerin sütü bol, bebeklerinin de zeka düzeyleri yüksek olur. Emzirme, annelerin meme ve yumurtalık kanseri ile menopoz sonrası osteoporoz ve kalça kırığı risklerini azaltır" dedi.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:11 Mayıs 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.