ANNELERE 12 MADDEDE DİSİPLİN SAĞLAMA YOLU

ANNELERE 12 MADDEDE DİSİPLİN SAĞLAMA YOLUEvde düzenin ve yapılan işlerin korunmasının kadının en önemli sorunlarından biri olduğuna dikkat çeken Psikolog Ramazan Boyacı annelere çocuklarına karşı uygulabilecekleri 'disiplin' tüyoları verdi. İşte annelerin imdadına yetişecek kurallar...

1-Çocuğunuzun dünyasına girin, onu dinleyin. Onun duygularını keşfetmeye çalışın. Onların zihin yapıları, merakları ve ruh dünyaları yetişkinlerden farklıdır. Bu yüzden ‘Bu konuda sen ne düşünüyorsun?’ gibi sorular sorarak onların duygu ve düşünce dünyalarını öğrenmeğe çalışın.

2-Hoş görülü ve kararlı olun. Hoş görülülük çocuğunuzun kendisini daha iyi hissetmesine ve sınırlarını öğrenmesine ve işbirliği ruhuna sahip olmasına neden olur.

3-Neden soruları yerine, ne, nasıl sorularını sorun “Bunu neden yaptın?“, “ Neden sinirlisin?” v.b. sorular çocuklara yargılayıcı ve tehdit edici gelebilir. Bunun yerine “Ne oldu ?, Nasıl oldu ?” gibi sorular sorarak onların duygu ve düşüncelerini öğrenerek, kendi çözüm yollarını üretmelerine, düşünce güçlerini geliştirmelerine yardımcı olun.

4- Çocuğunuzu dinleyin. Birtakım yorumlar yapmadan, neler hissettiğini dinleyerek, çocuğunuza bazı duygulara sahip olmasının son derece doğal olduğunu gösterin. Çocuğunuzun kelimeleri arasındaki duygularına kulak verin.

5- Tutarlı olun Aile olarak kendinize özgü, açık olarak belirlenmiş, süreklilik gösteren kuralları belirleyin.Tutarlı olduğunuz zaman çocuğunuz şaşırmayacak ve olumlu davranışlar sergileyecektir. Farklı zamanlarda farklı kararlar alıyorsanız ve bu kararlarınızın mantıklı ve tutarlı bir sebebi varsa onu açıklayın ki çocuğunuz sözlerinizde tutarsızlık görmesin. Örneğin; Yarım saat önce pencereyi kapatmasını söylediniz; ama şimdi aç diyorsanız bunun mantıklı nedenini de belirmelisiniz.

6- Çocuğunuzu başka çocuklarla kıyaslamayın. Her çocuk ayrı bir dünyaya sahiptir. Ayrı ayrı yetenekleri ayrı ayrı zekaları ve ayrı ayrı ruh yapıları vardır. Bu yüzden başka insanlarla olumsuz bir şekilde kıyaslanmak bırakın çocukları büyük insanları bile üzer.

7-Sorun meydana getiren davranışların kaynağını bulun sorun meydana getiren davranışların kaynağı bilinirse; sorunların çözümü daha kolaylaşacaktır. Yanlış çözüm yolları problemin çözümünü kolaylaştırmayacağı gibi problemi büyütebilir ve daha başka sorunların ortaya çıkmasına sebep olabilir.

8-Hatalarını yüzüne vurmak yerine onlara yakınlık gösterin.

9-Karşılıksız sevin ve sevginizi hal ve hareketlerinizle gösterdiğiniz gibi dilinizle de söyleyin.

10- Çocuklarınızı evinizdeki problemlerde çözüm üretme sürecine katılmalarını sağlayın.

11-Çocuğunuza özel olduğunu gösterin.

12-Gerektiğinde hayır demesini bilin.

KAYNAK: www.bugun.com.tr


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:08 Ekim 2008

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.