ANNELERİN MERAK ETTİĞİ SORU

Anneyizbiz
 
Cenin acı hisseder mi? Bu soru, uzun zamandır kürtaj tartışmalarının odağında. İşte tartışılan açıklamalar.

 
Bu yargı, kürtaj tartışmalarına son noktayı koymasa da, anne adaylarının sağlığına ilişkin diğer tıbbi müdahaleler açısından önem taşıyor.

Cenin acı hisseder mi? Bu soru, uzun zamandır kürtaj tartışmalarının odağında. İngiliz tıp dergisinin haberine göre, bebek acıyla ancak dünyaya geldikten sonra tanışıyor.

Bebeğin anne karnındaki gelişimine ilişkin hala yanıtlanamamış yüzlerce soru var. Bunların arasında en çok tartışılanlardan biri ceninin acı hissedip hissetmediği. İngiliz tıp dergisinde çıkan bir habere göre, cenin acı hissetmiyor.

Habere kaynaklık eden Birmingham Üniversitesi uzmanlarından Prof. Dr. Stuart Derbyshire, acı hissinin ancak bebek dünyaya geldikten sonra oluşabileceğini savunuyor. İngiliz uzmana göre, acı deneyimi için psikolojik gelişim gerekli. Psikolojik deneyim de ancak bebeğin korunaklı döl yatağı ortamından çıkması ve dış dünyadaki uyarıcılarla etkileşime girmesiyle başlıyor.

Ancak bu yargı kürtaj tartışmalarını sona erdirmek için yeterli değil. Kürtaj karşıtları, bu yargı doğru bile olsa asıl belirleyici olanın “ceninin yaşam hakkı olduğunu” savunuyor.

Prof. Dr. Derbyshire ise, ulaştığı bu sonucun kürtaj dışındaki müdahaleler açısından taşıdığı öneme dikkat çekiyor.

İngiliz uzman, anne adayının geçireceği olası bir operasyon sırasında hasta dışında cenine de ağrı kesici verilmesi uygulamasının annenin hayatını riske attığını belirtiyor ve cenin acı hissetmediği için böyle bir uygulamaya da gerek olmadığını söylüyor.
 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:12 Nisan 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.