ANNELERİN YAŞAM STANDARDI

A.A

Hazırlanan bir raporda Türkiye'nin, anneler indeksinde 77 ülke arasında Honduras ile birlikte 60. sırayı paylaşıyor.


Merkezi ABD'de bulunan  çocuklara yardım örgütü Save The Children'ın hazırladığı “dünya annelerinin  durumu” raporunda, Türkiye'nin, anneler indeksinde 77 ülke arasında Honduras ile  birlikte 60. sırayı paylaştığı bildirildi.

Toplum Sağlığı Araştırma ve Geliştirme Merkezi (TOSAGEM) Müdürü Prof. Dr.  Nazmi Zengin, merkezi ABD'de bulunan çocuklara  yardım örgütü Save The Children'ın, dünyadaki anne ve çocukların durumuna ilişkin  “Dünya Annelerinin Durumu 2010” başlıklı yıllık raporunu kısa süre önce  yayımladığını söyledi.

Raporda yer alan 160 ülkenin “az gelişmiş”, “gelişmekte olan” ve  “gelişmiş ülke” olarak 3 ayrı kategoride değerlendirildiğini ifade eden Zengin,  bu listede Türkiye'nin 77 ülkenin bulunduğu gelişmekte olan ülkeler kategorisinde  ele alındığını bildirdi.
        
ÇOCUK İNDEKSİNDE 81 ÜLKE ARASINDA 16. SIRADAYIZ
        
Zengin, raporda, anne ve çocukların yaşam koşulları, eğitim durumları ve  ekonomik gelir düzeyleri gibi birçok ölçütün değerlendirilerek bir indeks  oluşturulduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Save The Children'ın kabinedeki kadın sayısı, anne ölüm riski, kadın ve  çocukların okula gitme oranı gibi kriterleri göz önüne alarak hazırladığı  raporda, Türkiye, anneler indeksinde 77 ülke arasında Honduras ile birlikte 60.  sırayı paylaşıyor. Aynı listede Küba birinci sırayı alırken, onu İsrail ve  Arjantin takip ediyor. Son sırada ise Nijerya bulunuyor. Suudi Arabistan, Gana,  Suriye, Guatemala gibi ülkeler bizden geride. Rapora göre, Türkiye kadın  indeksinde 77 ülke arasında 65., çocuk indeksinde de 81 ülke arasında 16. sırada  yer alıyor.”

Söz konusu listede anneler indeksinde gelişmiş ülkeler sınıfında Norveç  birinci, az gelişmiş ülkeler sınıfında da Maldivler'in birinci sırada yer  aldığını anlatan Zengin, raporda en kötü durumdaki ülkenin de Afganistan olarak  belirtildiğini bildirdi.

Raporda Türkiye ilgili verilerin oldukça dikkat çekici olduğunu anlatan  Zengin, şöyle devam etti:

“Raporun annelerin durumuyla ilgili verilerinde, Türkiye'de anne ölüm  risk oranının 880'de 1, sağlık personeli tarafından yaptırılan doğumların  oranının yüzde 91, modern doğum kontrolü yöntemleri kullanan kadınların oranının  da yüzde 43 olduğu belirtiliyor. Toplam okula gitme yılının ise 11 olduğu yer  alıyor. Hükümetteki kadın bakan oranı da Türkiye'de yüzde 9 olarak görülüyor.  Çocukların durumuyla ilgili verilerde de 5 yaş altı ölüm oranının her bin canlı  doğumda 22, ilköğretime gitme oranı yüzde 98, güvenli suya ulaşabilen nüfus oranı  da yüzde 97 olarak yer alıyor.”
        
“ÖNCEKİ YILLARA GÖRE İYİYE GİDİŞ VAR”
        
Zengin, rapordaki rakamların bazılarının 2010'dan önceki yılların  verileri olduğunu, bu nedenle Türkiye'nin sıralamada daha üstlerde yer alması  gerektiğini belirterek, kabinedeki kadın bakan sayısının az olmasının Türkiye'nin  sıralamadaki yerini düşüren önemli bir faktör olduğunu bildirdi.

Türkiye'nin rapora göre geri sıralarda olmasına karşın, iyiye doğru  gittiğini ifade eden Zengin, “Rapordaki rakamlar her ne kadar sıralamalarda  gerilerde olduğumuzu gösterse de ülkemizde sağlık alanında ciddi anlamda iyiye  doğru gidiş söz konusu. Kadınlarımızın politikaya sokulması ve ekonomik  durumlarının iyileştirilmesi gerekiyor” diye konuştu.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:16 Mayıs 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.