ANNESİNİN SESİYLE YAŞADI

A.A

Beynindeki 5 santimetrelik tümör komada olan Beyzanur Karagür, annesinin sesiyle hayata tutuldu.


Isparta'da beynindeki 5 santimetrelik tümör nedeniyle şuuru kapalı bir şekilde yoğun bakıma alınan 5 yaşındaki Beyzanur Karagür, ilaçlı tedavinin yanı sıra, doktorların önerisiyle, MP3'e yüklenen annesinin sesi ve sevdiği şarkılar dinleyerek, hayata yeniden “Merhaba” dedi.

SDÜ Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Rıfat Örmeci, Isparta'da yaşayan 5 yaşındaki Beyzanur Karagür'ün, şuuru tamamen kapalı ve hareketsiz şekilde annesi Esra ile öğretmen babası Hurşit Karagür tarafından kendilerine getirildiğini, ilk muayenelerinde beyninde 5 santimetrelik tümör tespit edildiğini bildirdi.

Çocuğun beynindeki tümörün ameliyat edilemeyecek bir bölgede yer aldığının tespit edilmesiyle SDÜ Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Ayata ve Beyin Sinir Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Tamer Karaaslan ile birlikte durumunu irdelediklerini kaydeden Ömreci, ilaçlı tedaviyle tümörü küçültme yöntemi uygulamaya karar verdiklerini söyledi.

“Hastayı, ameliyat edilemez, riskli bir durum” deyip eve göndermediklerini ve mücadeleci bir tutum izlediklerini ifade eden Örmeci, 6 ay boyunca yoğun bakım servisinde beyindeki tümörün küçültülmesi için ilaçlı tedavi uyguladıklarını bildirdi.

ANNE SESİNİ KAYDETTİ

Yoğun bakımdaki ilaçlı tedavinin yanı sıra, çocuğa psikolojik desteğe de önem verdiklerini belirten Örmeci, refakatçi alınmaması nedeniyle, hastanın annesinden MP3 müzik çalara çocuğuna sevgi ve şefkat sözlerini içeren kendi sesi ile en sevdiği şarkıları kaydetmesini istediklerini anlattı.
Annenin sesini ve kızının en çok sevdiği şarkıcı İsmail YK'nın şarkılarını müzik çalara kaydetmenun yanı sıra, çocuğun yatağının kenarına da çok sevdiği oyuncak tavşanını koyduklarını ve böylece psikolojik tedaviyi başlattıklarını anlatan Örmeci, Beyzanur'un bu tedaviye olumlu yanıt verdiğini dile getirdi.

Örmeci, şunları söyledi:

“Tümörün ameliyat edilemeyecek bölgede olması nedeniyle durum riskliydi. 6 aylık ilaçlı tedavinin yanında verdiğimiz psikolojik destekle, 5 yaşındaki çocuğumuz yoğun bakımdan çıktı. Tedavisi serviste sürüyor. Geldiğinde şuuru tamamen kapalıydı. Şimdi ise gözü açık. Bizi, annesinin dokunuşunu, varlığını hissediyor. Geldiğinde 5 santim olan tümör, 6 aylık tedavi sonunda 2 santime kadar küçüldü, tedaviye devam edilecek. Hedef tümörü tamamen yok etmek.”

Beyzanur'un başarılı bir iyileşme süreci gösterdiğini söyleyen Örmeci, bu durumdan aile kadar kendilerinin de mutlu olduğunu bildirdi.

SDÜ Tıp Fakültesi Beyin ve Sinir Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Tamer Karaaslan ise, çocuk hastaneye geldiğinde beyninin alt bölümlerinde yer alan tümörün hayatı tehdit eder düzeyde olduğunu söyledi.

Çocuğun bilinci tamamen kapalı halde hastaneye getirildiğini belirten Karaaslan, “Tümörün yol açtığı beyin su kanallarının tıkanıklığı, beyinden karın boşluğuna yerleştirilen katater ile düzeltildi. Ameliyat ile alınamayacak noktada olan beyin tümör ise kanser ilacı (kemoterapi) ile tedavi edilerek küçültülme yöntemine başvuruldu” dedi.

 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:29 Haziran 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.