Anoreksiyada silahı genetik dolduruyor

AnorexiaUluslararası bir çalışma anoreksiyanın genetik olabileceğine dikkat çekti. 10 yıl süren ve sekiz ABD şehriyle ve iki Avrupa şehrinde yapılan çalışma hastalığa yakalananların genetik yatkınlığı olabileceğini ortaya koydu. Ekipteki uzmanlardan Dr. Craig Johnson, bir insanın ailesinde anoreksiya vakası varsa, o kişinin 12 kat daha fazla risk altında olduğunu söyledi.
Johnson, "Genetik silahı dolduruyor, çevreyse tetiği çekiyor" dedi. Johnson, araştırmacıların 40 yıldan fazla süredir kültürün nasıl yeme bozukluklarını etkilediğini incelediğini fakat genetik yapının fazla dikkate alınmadığını belirtti. Çoğu genç kadın olan anoreksikler yemeğe karşı iğrenme duygusu ve 'bozulmuş bir vücut' imajı geliştiriyorlar. Johnson, 11-14 yaş genç kızların risk grubunda olduğunu bulunduklarını da söyledi.

KAYNAK: //www.radikal.com.tr/

Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:01 Ocak 2000

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.