ANTİBİYOTİK KULLANIMA DİKKAT

DHA

Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Doç.Dr. İlhami Çelik, grip ve nezle gibi viral hastalıklarda antibyotik kullanılmasının yanlış olduğunu söyledi. Doç.Dr. Çelik, antibyotiklerin virüslerde etkili olmadığını, bu ilaçların sık kullanılması halinde hastalık yapıcı bakterilerin vücuda daha kolay yerleştiğini bildirdi.

Doç.Dr. İlhami Çelik, soğuk havalarda grip ve nezle gibi enfeksiyon hastalıklarının arttığını, mevsim değişiklikleri ve kalabalık ortamlarda fazla bulunmamaya dikkat etmek gerektiğini söyledi. Grip ve nezleden korunma hakkında bilgi veren Doç. Dr. İlhami Çelik, tek riski bulunan grip aşısının civciv yumurtasından üretildiği için yumurtaya alerjisi olan hastaların bu aşıyı yaptırmaması gerektiğini, aksi takdirde ölümlere neden olunabileceğini anlattı. Doç.Dr. Çelik, şöyle dedi:

"Grip ve nezle olan hastalar antibyotik kullanarak yanlış yapıyor. Antibyotikler ağrı kesici veya ateş düşürücü değildir. Bakterilere karşı etkileri var. Ancak, virüslerde etkileri yoktur. Yanlış antibiyotik kullanımdan kaynaklanan hastalıkların tedavi sürecinde zorlanıyoruz. Eğer grip ve nezle gibi hastalıklarda antibyotik kullanılırsa ilerde bakteriyel enfeksiyonları tedavi edecek antibyotiklerin bulunamayacak."

Doç.Dr. İlhami Çelik hastaneden kazanılan enfeksiyonların çoğunun antibyotiklere karşı dirençli olduğunu, bunları tedavi etmekte güçlük yaşadıklarını ekledi.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:23 Mart 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.