ANTİDEPRESAN DESTEĞİ

AFP

Yeniden Kazanımlı Serotonin İnhibitörleri grubundan bir antidepresan, omurilik yaralanması  geçiren kişileri hızlı iyileştiriyor.

Chicago Rehabilitasyon Enstitüsü araştırmacısı George Hornby, yoğun  yürüme bandı programıyla birlikte kullanılan, beyindeki sinir hücrelerinin  iletiminde etkili serotonin maddesine etki eden, "Lexapro" adlı antidepresanın,  omurilik yaralanmasında, arta kalan sinir bağlantılarını güçlendirdiğinin  belirlendiğini söyledi.

Hornby, nöroloji sahasında faaliyet gösteren Society of Neurocience adlı  -Amerikan kuruluşunun Chicago kentinde düzenlediği toplantıda yaptığı bilimsel  sunumda, Forest Laboratories tarafından üretilen ve "escitalopram" adıyla da  bilinen "Lexapro" adlı ilacın mucizevi bir ilaç olmadığını, ancak yoğun yürüme  bandı egzersizi programıyla birlikte kullanıldığı zaman işe yaradığını  vurguladı.

Antidepresan ilaçlarını, geçirdikleri omurilik yaralanmasından bir yıl sonra kısmen hareket kabiliyetine sahip 50 kişi üzerinde deneyen Hornby ve  arkadaşları, vücutlarının yüzde 40'ı özel donanımla desteklenen hastalardan  34'ünün, 8 haftalık yürüme bandı egzersizi programının ardından yavaş da olsa  yürümeye başladığını belirledi.

Günlük egzersizden 5 saat önce hastaların bir kısmına 10 miligram  Lexapro, bir kısmına ise plasebo veren araştırmacılar, her iki grubun da ilerleme  kaydettiğini, ancak Lexapro verilen grubun diğer gruptakilerden daha hızlı  yürüdüğünü saptadı.

İlacın omurilik yaralanması geçiren kişilerde görülen kas spazmlarını  -artırarak iyileşmeye katkı sağladığına inanıldığını anlatan Hornby, kas  spazmlarının, egzersiz yardımıyla daha iyi hale getirilmesi mümkün reflekslerin  varlığına işaret ettiğini ve omurilik yaralanması geçiren kişilerin, yürürken bu  reflekslere ihtiyaç duyduğunu ifade etti.

Gönüllülere sadece egzersiz yaptıkları gün ilaç verildiğini belirten  Hornby, hastalarda görülen iyileşmenin ilacın vücuttan atılmasından sonra da  devam ettiğinin görüldüğünü kaydetti.

İlacın omurilik ve beyin arasında kalan sinir bağlantılarını güçlendirdiği kanaatinde olduğunu ifade eden Hornby, "İlaç, yürümeye etki eden  kasın daha güçlü hareket etmesine yardım ediyor ve ilacın yardımıyla beyin,  gerekli kası daha kolay harekete geçirebiliyor" dedi.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:21 Ekim 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.