AR-GE ÜSSÜ OLACAK

ANKA

Vücuttaki organ, kemik ve dokuların zararsız radyo dalgaları kullanılarak görüntülenmesini sağlayan manyetik rezonans görüntüleme (MRI) teknolojisinde Türkiye'yi dünya ile yarıştıracak merkez, Başkentte Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) desteğiyle kuruluyor.

Türk araştırmacılar, Bilkent Üniversitesi bünyesinde hizmet verecek "MRI Araştırma Merkezi"nde geliştirecekleri yeni nesil manyetik rezonans görüntüleme cihazlarının röntgen ışınları yerine ameliyatlarda kullanılmasını hedefliyor.

Bilkent Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ergin Atalar, açılacak merkezin yalnız Türkiye'de değil, dünyada da bir ilk olmasını hedeflediklerini belirtti.

MRI'nın Türkiye'de sağlık uygulamalarında sıklıkla kullanıldığını anımsatan Atalar, bu teknolojinin en önemli özelliğinin yumuşak dokular olan kasları ve kan görüntülerini yüksek kaliteyle görüntüleyebildiğini anlattı.

"Manyetik Rezonans Araştırma Merkezinin" kurulması için geliştirdikleri projenin, DPT'ce destek bulduğunu kaydeden Atalar, projede dünyadaki görüntüleme cihazlarının hemen hemen yarısını üreten Alman teknoloji firması Siemens'le anlaşma imzaladıklarını bildirdi. Siemens yetkililerinin kendilerine her türlü teknolojik olanağı sunacağını kaydeden Atalar, araştırma sonuçlarından ortaya çıkacak patent haklarının araştırmacılara ait olacağını söyledi.

Atalar, merkezde MRI cihazlarının yeni nesil versiyonlarının geliştirileceğini dile getirerek, "Burada temel unsur, endüstri kuruluşuyla üniversitenin ortak çalışması. Öğrenciler de görüntüleme teknolojisinde yeni fikirlerle teknolojide yeni ufuklar açacaklar" dedi.

AMAÇ MRI'I AMELİYATLARDA KULLANMAK

Prof. Dr. Atalar, MRI teknolojisinde radyo dalgaları kullanılarak yüksek çözünürlüklü vücut görüntülerinin kullanıldığını, ancak bu teknolojinin ameliyatlarda kullanılamadığını belirtti.

Atalar, şunları kaydetti:

"Merkezde özel olarak çalışacağımız konu, ameliyatları MRI yardımıyla yapmak olacak. Günümüz ameliyatlarında özellikle damardan yapılan girişimlerde, örneğin stent, anjiyo ya da biyopsi gibi işlemlerde halen x, yani röntgen ışınları kullanılıyor.

Çünkü, mevcut teknolojide ameliyat cihazları, x ışını altında görüntülenmesine rağmen, MRI cihazlarında görüntülenemiyor. Başka bir neden MRI'ın esas olarak mıknatıs olması ve ameliyat aletleriyle uyumlu olmaması.

Merkezde, tüm ameliyat cihazlarını manyetik rezonans alanına uyumlu hale getireceğiz ve diğer karmaşık sorunları da çözmeye çalışacağız."
Ar-Ge çalışmaları sonucunda "Ameliyatlarda artık x ışını değil, MRI teknolojilerinin kullanımını" hedeflediklerini dile getiren Atalar, "Böyle bir merkezin kurularak MRI üzerine Ar-Ge geliştirmek, Türkiye'nin ekonomik potansiyelini arttırır" diye konuştu.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:24 Mart 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.