ARKADAŞIN ROLÜ BÜYÜK

DHA

Araştırmada, kişinin uyuşturucuya alışmasına arkadaş çevresinin etkili olduğu bunu aile içi şiddetin izlediği açıklandı.

Konya'da Denetimli Serbestlik ve Yardım Merkezi Şube Müdürlüğü tarafından, uyuşturucu bağımlısı 473 kişi üzerinde yapılan araştırmada, kişinin uyuşturucuya alışmasına arkadaş çevresinin etkili olduğu bunu aile içi şiddetin izlediği belirtildi.

Denetimli Serbestlik ve Yardım Merkezi Şube Müdürlüğü yetkilileri, Ağır Ceza ve Asliye Ceza Mahkemeleri'nden bu yıl içinde uyuşturucu bağımlısı 473 kişinin, bağımlılık nedenlerinin araştırılması için Denetimli Serbestlik ve Yardım Merkezi Şube Müdürlüğü'ne sevk edildiğini belirtti.

Yaşları 15- 30 arasında değişen 473 kişinin yüzde 3'ünün kadın olduğunu belirten yetkililer, 473 kişi ile yapılan bire bir görüşmelerde, bağımlılık nedenlerinin en başında yüzde 80 oranla arkadaş çevresinin geldiğini ikinci sırada da aile içi şiddet olduğunu, diğer nedenlerinde ekonomik durum ve yerleşim yerinin kötü olmasından kaynaklandığını belirlediklerini söyledi. 473 kişinin yüzde 95'inin esrar, yüzde 4'ünün Ecstasy ve yüzde 1'inin de diğer uyuşturucu maddelerini kullandıkları belirtildi. Konya Denetimli Serbestlik ve Yardım Merkezi Şube Müdürlüğü’ne sevk edilen 473 kişinin yüzde 80’inin de yapılan tedavilere olumlu sonuç verdiği kaydedildi.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:02 Ocak 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.