Artan boşanmaları antidepresan mı tetikliyor

Boşanmalar gün geçtikçe artıyor. Antidepresan kullanımı boşanmaları tetikliyor mu?

Son dönemlerde ülkemizde artışıyla dikkatleri çeken iki konu var. Biri boşanmaların artması diğeri ise tüketimi günden güne artan antidepresan ilaçlarının kullanımı. Boşanmaların gerekçeleri farklı farklı olsa da kendisini aldattığı gerekçesiyle eşinden boşananlarının sayısı azımsanmayacak oranda. Hal böyle olunca akıllara şu soru geliyor. “Antidepresan kullanımı boşanmaları tetikliyor mu?” Prof. Dr. Nevzat Tarhan antidepresanların görünmeyen yan etkileri arasında cinsel sadakatsizlik ve aldatmanın olduğuna dikkat çekiyor. Antidepresanın erkekleri yeni cinsel deneyime cesaretlendirebildiğine vurgu yapan Tarhan; “Cinsel aldatmanın artmasında ilacı kötüye kullanımın rolü yoktur denemez” diyor. İstatistikler Ülkemizde antidepresan kullanımının son 5 yılda yüzde 65 oranında arttığını, her bir psikiyatra düşen hasta sayısının da 500’e ulaştığını gösteriyor. 

Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) Girişimcilik Enstitüsü, “Türkiye’ de Antidepresan Kullanımları Artıyor Mu? Sosyo-Psikolojik Göstergeler Çerçevesinde Bir Değerlendirme” başlıklı araştırma yaptı. Araştırmanın sonucu ise Türkiye’de antidepresan kullanımı ve psikiyatriste gidenlerin sayısının arttığını gözler önüne serdi. Buna göre; - Türkiye’de son beş yılda antidepresan kullanımı yüzde 65 oranında arttı. 2005’te yaklaşık 20 milyon kutu olan kullanım, 2010 yılında 34 milyon kutuyu geçti. 2005 yılında kişi başına 0.29 kutu antidepresan düşerken, 2010 yılında bu rakam 0.45’e yükseldi. Türkiye’de hizmet veren mevcut psikiyatristlerin, yıllık 35 milyon kutu ilaç önerebilecek sayıda olmadığı dikkate alındığında, tüketilen antidepresanların önemli bir kısmının doktor kontrolü dışında kullanıldığı ortaya çıkıyor. Ülkemizde antidepresan ilaçların kullanımının yanı sıra artışıyla dikkat çeken bir konu daha var. Boşanma sayısı oranındaki artış. Boşananların sayısı ülkemizde her geçen gün artış gösteren bir diğer konu. Geleneksel bir toplum olan Türk toplumunda evlilik sayısı giderek azalırken, boşanma sayısı artıyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerinden yapılan hesaplamalara göre, 2006 yılında, 636 bin 121 çift evlenirken bu sayı 4 yılda yüzde 8,4 azalarak, 582 bin 715’e geriledi. Boşanmalarda artışın yaşandığı Türkiye’de, 2006’da 93 bin 489 olan boşanma sayısı yüzde 26,8 artışla, 2010 yılında 118 bin 568’e yükseldi. 2011 yılının ikinci döneminde (nisan-mayıs-haziran) 169 bin 787 çift evlendi, 33 bin 702 çift ise boşandı. Antidepresan kullanımı ile boşanmalarda yaşanan artış birlikte değerlendirildiğinde akıllara “Antidepresan ilaç kullanımı boşanmaları tetikliyor mu?” sorusu geliyor. Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan antidepresan ilaçların yan etkileri arasında cinsel sadakatsizlik ve aldatmaların olduğuna vurgu yapıyor. Rektör Tarhan; “Antidepresanların fazla kullanılması görünmeyen birtakım yan etkileri ortaya çıkarabiliyor. Cinsel sadakatsizlik ve aldatma antidepresanın yan etkileri arasında. Verdiği yalancı özgüvenle kişiyi aldatmaya sürükleyebilir. Türkiye’de artan boşanmalarda antidepresan kullanımındaki artışa paralel ilaç suiistimalin rolü olabilir. Cinsel aldatmanın artmasında da ilacı kötüye kullanımın rolü olabilir.

ANTİDEPRESANLAR CİNSEL DENEYİME CESARETLENDİREBİLİYOR

Antidepresan ilaçlar beyin kimyasını değiştirerek depresyonu hipomaniye sıklıkla dönüştürme riskine sahiptir. Hem hipomanin etkisi ile hem de ilaçların verdiği yapay bir özgüvenle özellikle de erkekler yeni cinsel deneyime cesaret hissedebilmektedir. Boşanmaların artışı ile antidepresan ilaçların kullanımının artışının paralel olmasında sebeplerden birisi de bu olabilir.”

 


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:08 Ağustos 2013Yayınlanma Tarihi:19 Ağustos 2013