Artık doyacaksınız!

Bir kaç yıl önce keşfedilen ve kişinin doymasına rağmen tokluk hissi yaşamamasına neden olan FTO genindeki bozukluğun nasıl işlediği keşfedildi.

Bir kaç yıl önce keşfedilen ve kişinin doymasına rağmen tokluk hissi yaşamamasına neden olan FTO genindeki bozukluğun nasıl işlediği keşfedildi.

aclikgeniBilim insanları yeni bulgular sayesinde bozukluğu tedavi edecek ilaçlar geliştirebilecek. Yapılan yeni bir araştırmada FTO geninde deformasyon olan kişilerde karınları doysa da açlık hissini yaratan Ghrelin hormonu seviyesinin düşmediği görüldü. İngiltere’deki University College London’dan bilim insanlarının gerçekleştirdiği araştırma İngiltere nüfusunun yüzde 49’unun “açlık geni” olarak bilinen gen bozukluğunu taşıdığını gösterirken bazı kişilerde hatalı genden iki kopya bulunduğu ve bu kişilerin obez olma olasılıklarının normalden yüzde 70 fazla olduğu görüldü. Araştırmacılar gen bozukluğuna sahip kişiler üzerinde yaptıkları testlerde, şekerli ve yağlı yiyeceklere beyinlerinin sağlıklı genoma sahip kişilerden daha fazla tepki verdiğini de gördü. Araştırma lideri Dr Rachel Batterham “Bu insanlar biyolojik olarak daha çok yemeye programlanmış” dedi. Batterham “Bu insanların sadece kanlarındaki Ghrelin oranı çok yüksek değil, aynı zamanda beyinleri yiyecek ihtiyacını daha şiddetli algılıyor. Kilo almamak onlar için çok zor” dedi. İngiliz Tıbbi Araştırma Konseyi’nin finanse ettiği araştırmanın obezite tedavilerinin geliştirilmesine büyük yardım sağlayacağını belirten Batterham “Kandaki Ghrelin oranının yani açlık hissinin yüksek proteinli yiyeceklerle beslenerek ve egzersiz yapılarak azaltılabileceğini biliyoruz. Yeni bulgular ışığında bu sürece yardımcı olacak ilaçlar da geliştirilebilir” dedi. Birce BORA / LONDRA

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:17 Temmuz 2013Yayınlanma Tarihi:19 Temmuz 2013

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.