ARTIK SEVGİYLE BÜYÜYECEKLER

A.A

Bakıcıların çocuklara uyguladığı şiddet görüntüleriyle 2005 yılında Türkiye gündemine gelen Malatya 0-6 Sevgi Çocuk Yuvası'ndaki 31 çocuk, Malatyalı İş Adamları Derneğince (MİAD) yaptırılan “Sevgi Evleri”ne taşındı.

Sosyal Hizmetler İl Müdürü Murat Konan, gazetecilere yaptığı açıklamada, MİAD tarafından yaptırılan ve geçen yılın haziran ayında tamamlanan Sevgi Evleri'ne 7-12 Yaş Atatürk Çocuk Yuvası'nda kalan 70 çocuğun taşındığını hatırlattı.

Dubleks olan evlerin merdivenlerinin kenarlarının plastik doğrama ve benzer bazı yapı grupları yolu ile kapatıldığını ve lavaboların 0-6 yaş grubuna göre düzenlendiğini anlatan Konan, şöyle konuştu:

"Ev ortamının çocukların gelişimini olumlu yönde etkilediğini somut olarak gözlemlemeye başladık. O nedenle 0-6 Yaş Sevi Çocuk Yuvası'ndaki çocukların da eski koğuş sisteminden ev sistemine alınmasının faydalı olacağı düşüncesiyle 0-6 Yaş Sevgi Çocuk Yuvasını kapatarak MİAD Sevgi Evlerine 31 çocuğumuzu taşıdık. Çocukları taşımadan önce de düşmelerini, yaralanmalarını engellemek için 4 evimizde bazı fiziksel düzenlemeler yaptık."

Çocukların ailelerinin ya da yakınlarının yanında korunmasının daha doğru olduğuna değinen Konan, "Bu mümkün olmadığı zaman yurt ve yuvalarda koruma altına almak gerekiyor. Yurt ve yuvalara alınacaksa da ev ortamına alınması gerekiyor. Koğuş sisteminin terk edilmesi gerekiyor" dedi.

31 çocuktan 5-6 yaş grubundaki çocukların kreşe devam ettiğini anlatan Konan, kent merkezine uzak olan Sevgi Evlerinde çocukların toplumdan ve diğer çocuklardan soyutlanmayacağını dile getirdi.

Murat Konan, 7-12 yaş grubundaki 70 çocuğu da diğer çocuklarla kaynaşmaları için kent merkezindeki çeşitli ilköğretim okullarına dağıttıklarını belirtti.

0-6 yaş grubu çocuklarının Sevgi Evlerine taşınması ile boşalan binaya da birkaç hafta içinde Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğünü taşıyacaklarını aktaran Konan, İl Müdürlüğü binasını da ihtiyaç duyulan bir kuruma dönüştüreceklerini sözlerine ekledi.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:07 Mayıs 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.