AŞERME DÖNEMİ NASIL ATLATILIR?

Formsante

Hamilelik döneminizde beslenme şeklinizin değişip, dengesizleşmesi çok normal bir süreçtir. Bu önerileri okuyun...

 


Aşerme çoğu hamileliklerde 7–16 haftaları arasında sürerken, nadir durumlarda daha uzun süre devam ettiği de gözlenebilir. Hamilelik döneminizde beslenme şeklinizin değişip, dengesizleşmesi çok normal bir süreçtir.

Vücudunuzda artan hamilelik hormonlarına bağlı olarak, 5. haftanızda değişimler yaşamaya başlasınız. Özellikle östrojen hormonunuzun artışıyla birlikte, koku hassasiyetiniz de artar. Tat alma duyularınız değişir.

Bazı besinleri arzulama veya reddetme isteğinizin nedeni budur. Mide bulantılarınız da (Hiperemezis) bu süreçte başlayabilir. Sabah bulantıları ile de sıklıkla karşılaşabilirsiniz. Bu durum 13. haftanızın sonuna kadar sürebilir. Hamilelik döneminizde ilgi ve alaka isteğiniz, yaşadığınız duygusal problemler, aşermenizin uzamasına neden olabilir. Sabah yataktan kalkmadan önce yiyebileceğiniz bir kaç grisini, leblebi ya da ekmek bulantınızı azaltarak, midenizin rahatlamasını sağlar.

KUSMA NÖBETLERİ

Aşırı kusmanız, vücut sıvınızın dengesinin bozulmasına yol açarken, vitamin emilimi, tuz miktarında eksiklik ve kan şeker seviyesinde değişikliklere de neden olabilir. Vücut ısınız düşer ve tehlike yaratabilir. Bu gibi durumlarda mutlaka doktor kontrolünde tedaviniz gerekir.

BESLENME TÜYOLARI

Tercih etmediğiniz, sizde isteksizlik yapan besinler, vücudunuzun temel besin kaynakları arasında yer alıyorsa, bir şekilde bu açığı kapatmanız gerekir. Örneğin; etli besinler mide bulantınıza neden olursa, yerine baklagiller, peynir, yumurta, balık yiyebilirsiniz. Hamilelik döneminde süt de, genellikle anne adaylarının istemediği besin grubunda yer alır. Bunun yerine yoğurt, ayran eklenebilir, ara sıra sütlü tatlılar yiyebilirsiniz veya sütün içerisine organik kakao, tarçın ekleyerek lezzeti değiştirerek tüketmeye çalışabilirsiniz.

PİKA NEDİR?

Pika, yenilebilir olmayan sabun, macun, gazete, toprak, kil, buz parçaları gibi maddeleri yeme arzusudur. Genelde vücudunuzda olması gereken demir eksikliği ile ilgilidir. Demir eksikliği için, kırmızı et, yumurta, mercimek, bulgur, tarhana çorbası, yulaf, ceviz, fındık, koyu yeşil yapraklı sebzeler, bitter çikolatayı tercih edebilirsiniz. Yine kuru meyveler, magnezyum açısından zengin besinlerdir.

DÜZENLİ EGZERSİZİN FAYDALARI

Düzenli bir şekilde egzersiz yapmanız, mide sıkıntılarınıza iyi gelecektir. Canınızın istediği besinleri, porsiyon miktarlarını ayarlayabildiğimiz ölçüde yiyebilirsiniz. Tek çeşit beslenmemeye, her besin grubundan seçim yapmaya dikkat etmelisiniz. Böylece ihtiyacınız olan besin öğelerini tamamlamış olursunuz. Canınız tatlı çektiğinde kuru meyveler, sütlü tatlı, meyve tatlısı, bitter çikolata yiyebilirsiniz, fakat bu besinleri tüketmek için gündüz ara öğün saatlerini tercih etmenizde fayda vardır.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:20 Ekim 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.