Aşı yaptırmak istemeyen 130 aile iltica etmeyi planlıyor

Çocuklarına aşı yaptırmak istemeyen 130 aile Avusturya'ya iltica etmeyi planlıyor.

İtalya'nın kuzeyindeki Alto Adigo bölgesinde 130 aile, devlet okullarına kayıt için çocuklara aşıyı zorunlu hale getiren yeni yasaya tepki olarak Avusturya'ya iltica etme tehdidinde bulundu.

1919'dan önce Avusturya toprağı olan bölgede yaşayan aileler, aşılardaki bazı kimyasalların riskli olduğunu ve Almanya, İsviçre ve Avusturya'da olduğu gibi bu konudaki kararı ebeveynlerin vermesi gerektiğini savunuyor.

Bölgede aşı karşıtı kampanyanın öncülüğünü yapan Reinhold Holzer, İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella, Avusturya Cumhurbaşkanı Alexander Van der Bellen ve BM İnsan Hakları Konseyi'ne yazı yazdıklarını belirterek, "Çocuklarımızın zehirlenmesini istemiyoruz. Sağınma hakkı sadece savaştan kaçanları değil, hakları ihlal edilen insanları da kapsar" dedi.

Holzer aşılarda koruyucu olarak kullanılan Thiomersal (ya da Thimerosal) adlı civa bazlı koruyucu ve genetik mühendisliğiyle hazırlanan aşılardan kaygı duyduklarını belirtti.

Ancak İngiliz Ulusal Sağlık Sistemi yetkilileri, çocuk aşılarında Thiomersal kullanılmadığını ve bu koruyucunun artık bir risk arz etmediğini söylüyor.

AŞI KARŞITI TEORİLER

İtalya Bakanlar Kurulu geçen ay onayladığı kararnameyle, aralarında çocuk felci, kızamık, difteri, tetanoz, menenjit, kabakulak, su çiçeğinin de bulunduğu 12 aşıyı zorunlu hale getirmişti.

Altı yaşından küçük çocuklarına bu aşıları yaptırmayan ebeveynlere 7500 euro'ya kadar para cezası verilecek. Aşısız çocuklar devlete ait anaokullarına kabul edilmeyecek.

Başbakan Paolo Gentiloni, aşılarla ilgili 'bilimsel olmayan teorilerin yayılması' nedeniyle bir kararnameyle müdahale etmek zorunda kaldıklarını söylemişti.

BBC TÜRKÇE


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:13 Haziran 2017Yayınlanma Tarihi:12 Haziran 2017

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.