AŞIRI D VİTAMİNİ KEMİKTE HASARA YOL AÇIYOR

AŞIRI D VİTAMİNİ KEMİKTE HASARA YOL AÇIYORD vitamini kemik gelişimi açısından büyük önem taşıyor. Yapılan araştırmalar, kötü huylu hücrelere karşı yok edici görevler üstlenen bu vitaminin, kanserden korunmada da ciddi etkiye sahip olduğunu gösteriyor.

Anne sütü ve mamada yeterli miktarda bulunmadığı için tüm bebeklerin ek olarak mutlaka D vitamini şurubu içmesi gerekiyor. Ancak her vitaminde olduğu gibi bunun da fazlası zarara sebep oluyor. Bebek ve çocuklarda günlük 400 IU (3-5 damla)'dan fazla alınan D vitamini, kemik ve böbrek hasarlarına yol açabiliyor. Bebeğin bıngıldağının erkenden kapanmasına yol açarak kafatasının büyümesini bile durdurabiliyor. Boston'daki Children Hospital yetkilileri, güneş ışığı, balık yağı, protein ve tahıllarda bulunan D vitaminin, şurup ve hap şeklinde de alınabildiğini söylüyor. Bu vitaminin eksikliğinde raşitizm, kemik erimesi, diyabet, bunama, Multipl Skleroz (MS) hastalığı görülebiliyor. Bu nedenle tüm bebeklere ve çocuklara güneş ışığı almasının yanında mutlaka şurup ile D vitamini takviyesi yapılması öneriliyor. İstanbul, Zaman

KAYNAK: www.zaman.com.tr


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:03 Kasım 2008

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.