Aşk beyinde uyuşturucuya benzer etki yapıyor

Aşık olmanın bedende, özellikle de beyinde uyuşturucunun neden olduğuna benzer bir hasara yol açtığı ortaya çıktı.

Albert Einstein Tıp Fakültesi ile New York Üniversitesi'nde yapılan bir  araştırmada, kör kütük aşık olduğunu söyleyen 10 kadın ile 7 erkeğe sevgilileri  ile sevgililerine benzeyen bir kişinin fotoğrafları gösterildi. Deneklerin bu sırada manyetik rezonans görüntüleme (MRI) yöntemiyle  beyinleri tarandı.

Sevgililerinin fotoğrafını gören deneklerin beyninin hızla tepki verdiği  ve beynin özellikle motivasyonla ilgili bölümünün harekete geçtiği belirlendi. Araştırmacılardan Arthur Aron, aşık olan kişinin beyninde uyuşturucu  bağımlılarının beynindekine benzer değişikliklerin meydana geldiğini belirtti. Aşkı insanın yaşayabileceği en güçlü duygulardan biri olarak tanımlayan  araştırmacılar, aşık olan kişinin beyninin aşırı derece motive olduğunu ve  bedendeki diğer organları da etkilediğini söyledi. Albert Einstein Tıp Fakültesi'nden nörolog Lucy Brown, beynin ödül  kısmının ayrı zamanda zevk merkezi olarak görev yaptığını ve kişinin aşkını ödül  olarak gördüğünü söyledi. Brown, sevgilinin aşkı kazanıldığında yaşanan duygu fırtınasının  sanılanın aksine zamanla dinmediğini, sadece biçim değiştirdiğini belirtti. Ortalama 21 yıldır evli olan ve eşlerini hala çok sevdiklerini söyleyen  20 deneğin beyin taramalarını da incelediklerini kaydeden Brown, eşlerinin  fotoğraflarını gördüklerinde deneklerin beyinlerinde ödül ve bağlılık  bölgelerinin tepki verdiğini açıkladı. Brown, zaman içinde ilişkilerin alışkanlığa dönüştüğünü, eşinin kendisini  terk etmesinden artık korkmayan kişinin beyninin ihtirasa odaklandığını sözlerine ekledi.  

AFP


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:01 Mayıs 2012Yayınlanma Tarihi:06 Mayıs 2012

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.