Aşk Ne Bekler?

Aşkın beklentileri çok fazladır. Yaramaz küçük bir çocuktur aşk. Sürekli ister istediğini alamayınca küser. Gönlünü alırsınız, istemeye devam eder. Bir yandan sizi yorsa da diğer yandan onun yüzünde gördüğünüz gülümseme sizin de mutlu olmanıza neden olur.
Aşk sadece sevdiğini söylemeyi değil sevildiğini görmeyi de ister. Seni seviyorum sözü herkesi mutlu eder. Sözlerle söylenen davranışlar da görülmeyince aşka inanmak zorlaşır. Sözle sınırlanmayan "Aşk zaman ve emek ister" Aşık olan kişiler zamanlarını sevdikleriyle geçirmek isterler. Develer nasıl çölde hörgüçlerindeki suyla yaşarlarsa, aşıklar da bir aradayken yaşadıkları heyecan ve mutluluğu depo ederler ve ayrıyken o anları yakıt olarak kullanırlar. Bu nedenle uzun süreli ayrılıklar aşıkları mutsuz eder. Zaman paylaşımları arttırdığı için duyguların yoğunluğunu da arttırır. Zaman içinde insanlar birbirini tanır ve tanıdıkça da kabullenir.
"Aşk tolerans bekler" Aşk bencilliği kabul etmez. Kendimizin yaşamak istedikleri yanında karşımızdakinin istekleri olduğunu göz ardı etmez. Kendi doğrularının kesin ve net olduğu konusunda ısrarcı olmaz. İnatlaşmaz.
"Aşk saygı bekler" Kaba, sert davranışlar, dayaklar ve küfürler bir süre sonra aşkın önüne geçer. Güzel duygular görünmez olur. Söylenen sözler, bağrışmalar aşk sözcüklerinin yerini alır. Ayrılıp barışmalarla devam eder. Ayrılıp, barışmalar, ayrılıp barışmalar ve ayrılıklar…..
"Aşk sorumluluk bekler" Aşk sevdiğine zaman ayırmak, arayıp sormayı bekler. İlişkide karşısındakinin beklentilerine de dikkate alarak davranmayı ister. Söylenenlerin yapıldığını da görmek ister. Sorumluluk karşısındaki mutlu etmek için çabalamayı, aldatmamayı içerir.
Aşk güven bekler. Karşısındakine inanmak ister. Söyledikleri ile yaptıklarının paralel olmasını, yalan söylememeyi bekler. Zor zamanlarında sevdiğinin yanında olmasını ve ona destek olmasını ister.

 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:05 Haziran 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.