AŞKIN EN SAF HALİ

Anneyizbiz

İlk aşkımız çocukluğumuzdan bu yana en unutulmaz anılardandır.  Peki, çocuğunuz ilk aşkı nasıl yaşıyor acaba?


İlk aşkımız çocukluğumuzun bazen en sevimli, bazen de hatırladığımızda yüzümüzün al al yanıp, “Ne çocuklukmuş!” diye içinden geçirdiği unutulmaz anısı olarak kalmıştır hatıralarımızın o en muhteşem zamanlarından. Peki, çocuğunuz ilk aşkı nasıl yaşıyor acaba?

Çocukların duygularını ifade ederken, bunu karşılarındaki kişilere en saf halleriyle yansıttıklarına “İnsana çocuk yanını daima unutturmaya çalışırlar. Hep bir büyüme çabası içindeyizdir ve bu desteklenir. Hiç kimseye ‘çocuk kal’ denmez.

 Oysa çocuk olmak doğal, saf, tertemiz olmaktır. İçten geldiği gibidir. Komiktir. Hayalcidir. Aşk insanın perdelerini kaldırdığında altından muzip, haşarı bir çocuk size ‘merhaba’ der.

ÇOCUKLAR AŞKI NASIL YAŞARLAR?

Aşk yetişkinler için bile karmaşıkken çocuklar için bu karmaşık hal, çok daha hesapsız, çıkarsız kendini gösterir. Çocuklar önceleri tek başına oynamayı tercih ederken arkadaşlar onun için önem kazanmıştır. Grup oyunları kurarlar, birlikte daha uzun oynarlar. Bu dönemde aynı zamanda karşı cins kavramı da yerleşmeye başlamıştır.

Çocuklar arkadaş çevreleri içinde bazı arkadaşlarını daha çok tercih ederler. İyi anlaştıkları bir arkadaşı ile daha çok paylaşmaya başlar ve onunla keyifli oyunlar oynarlar. Bu durumda en çok beğendikleri arkadaşları için “Ben ona aşık oldum.” ya da “Biz evleneceğiz.” tabirini kullanabilirler. Bu durum cinsellik içermez. Ama yetişkinlerin kafasındaki aşk kavramı cinsellikle birlikte olduğundan, bazı ailelerde endişe olabilmektedir.

Çocuklar bu yakın hissettikleri kişileri görünce heyecanlanabilirler, onlarla uzun süreli birlikte olmak isterler. Kendilerini onların yanında mutlu hissettiklerinden ayrılmak istemezler. Tüm bu duygular çocukların kişilik gelişiminde etkilidir ve ilerideki yaşlarındaki ilişkilerinde rol oynar.
 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:19 Nisan 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.