Aslan Yürekli Richard'ın yüreği açıldı!

İngiltere tarihinin efsane krallarından Aslan Yürekli Richard'ın yüreğine, ölüm nedeni belirlemek üzere yaklaşık 800 yıl sonra ilk kez otopsi yapıldı.

İngiltere tarihinin efsane krallarından Aslan Yürekli Richard'ın yüreğine, ölüm nedeni belirlemek üzere yaklaşık 800 yıl sonra ilk kez otopsi yapıldı.

aslan_yurekliOtopsi, tarihte yazılanların aksine Aslan Yürekli'nin zehirli ok yarasından ölmediğini ortaya koydu BBC 'nin haberine göre, 3. Haçlı seferlerinin en önemli ismi olan ve İngiltere Kralı olmasına rağmen hayatının büyük bölümünü Fransa 'da geçiren Aslan Yürekli Richard'ın yüreği, 1839 yılında, kurşun bir kutu içinde Fransa'nın Rouen bölgesindeki Notre Dame katedralinde bulunmuştu. Aslan Yürekli'nin öldüğü tarihte gelenek olduğu üzere, cesedi parçalara ayrılmış ve yüreği Rouen'deki katedrale gömülürken, iç organları orta Fransa bölgesindeki Limoges yakınlarında bulunan Chalus'a, gövdesi ise kuzeyde Fontevraud Abbey'e gömülmüştü. Bir zahirli ok yarasıyla öldürüldüğü sanılan I. Richard'ın yüreği 1839 yılında yapılan bir kazıda bulunduktan sonra aynı kilisede saklanmaya devam etmişti. Poincare Üniversitesi Hastanesi'nden Dr. Philippe Charlier başkanlığındaki bir adli tıp heyeti Aslan Yürekli'nin yüreğine ilk kez otopsi yaptı. Otopsi sonucunda Aslan Yürekli Richard'ın zehirli bir ok yarasıyla öldüğüne dair bir bulguya rastlanmadı. Dr. Charlier, "Yürek üzerinde mikroskobik, toksikolojik ve polen analizi yapıldı. İncelememizde hiçbir siyanür ya da başka bir zehire rastlanmadı. Yürek üzerinde nisan, mayıs ya da haziran aylarında öldüğünü gösteren polen izlerine rastlandı" diye konuştu. DHA

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:04 Mart 2013Yayınlanma Tarihi:06 Mart 2013