Astrofizik profesöründen 21 Aralık yorumu

“Dünyanın en akıllı kadınlarından biri” olarak nitelendirilen astrofizik profesörü Feryal Özel, Maya takvimine göre, dünyanın 21 Aralık'ta yok olacağı iddialarının ciddiye alınmaması uyarısında bulundu.

“Dünyanın en akıllı kadınlarından biri” olarak  nitelendirilen astrofizik profesörü Feryal Özel, Maya takvimine göre, dünyanın 21 Aralık'ta yok olacağı iddialarının ciddiye alınmaması uyarısında bulundu.

Arizona Üniversitesi'ndeki bilimsel çalışmalarının yanı sıra Harvard Üniversitesi İleri Araştırmalar Enstitüsü'ne de seçilen Prof. Dr. Feryal Özel,  ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi'nde (NASA) danışmanlık yapıyor ve projeler yürütüyor. Bir belgesel çekimi için İstanbul'da bulunan Özel, 21 Aralık'a ilişkin soruları yanıtladı. Türkiye'de ve dünyada, 21 Aralık'ta dünyanın yok olacağıyla ilgili çok sayıda spekülasyon yapıldığını belirten Özel, yılın en kısa günü ve en uzun gecesi olması nedeniyle 21 Aralık'ın diğer günlerden ayrıldığını, bunun dışında da bir başka özelliği bulunmadığını söyledi. Feryal Özel, 2012 yılının diğer yıllardan da farklı bir özelliği  bulunmadığını vurgulayarak, eski takvimlerde, her şey güneşe göre düzenlendiği için 21 Aralık'ın özel bir gün olarak ifade edildiğini aktardı. Özel “Kıyamet kopacak diye bir şey yok. Gerçekten içinizi ferah tutun. Önümüzdeki yıllar için de bir tehlikesi yok. Hiçbir şey olmayacak. Ama bu tür  kıyamet alametleri hep söylenir. Nostradamus'un da böyle kehanetleri vardır. İnsanlar hiçbir şey olmayınca da 'Bu yıl değildi, başka yıl olacak' der. Eminim  önümüzdeki yıllar için de bu söylentileri duyacaksınız. Lütfen hiç ciddiye  almayın” dedi.

“BENİM BÖYLE BİR İDDİAM YOK”

Prof. Dr. Özel, 2002 yılında “Büyük Fikirler Listesi”nde yer almasının ardından “dünyanın en akıllı kadını” olarak anıldığını belirterek, bu unvanın  çalışma konusuna bağlı olarak söylenen bir şey olduğunu ifade etti. Astrofizik çalıştığını, kara delikler ve nötron yıldızlarıyla  ilgilendiğini belirten Özel, “Toplum bu alanları çok zor bulduğu için bu konuda  çalışan insanlara dahi gözüyle bakıyor. Sadece bana değil, bu konuda çalışan insanlara da dahi gözüyle bakılıyor. Kendi alanında başarılı çok sayıda zeki  kadın var. Büyük fikirler listesine seçildiğim ve başka ödüllerim de olduğu için öyle söyleniyor. Benim böyle bir iddiam yok. Çalışmalarımı çok severek yapıyorum” diye konuştu. Feryal Özel ayrıca, nötron yıldızlarının özelliklerini ölçmek ve hesaplamak için yaptığı projesine NASA'nın destek verdiğini söyledi.

GENÇ AKADEMİSYENLERE TAVSİYE

Prof. Dr. Feryal Özel, genç akademisyenlere tavsiyelerde de bulunarak,  gençlere ilgilerini çeken konularda azimle çalışmalarını önerdi. Gençlerin yeni  fikirlere açık olmaları gerektiğini anlatan Özel, “Gençlere aynı zamanda ürettiklerini başkalarıyla paylaşmalarını tavsiye ederim. Biraz da yılmadan çalışmalarını tavsiye ederim. Çünkü elimizi attığımız her şeyden sonuç çıksaydı, o zaman bilim olmazdı. O zaman sadece bildiklerimizi yapıyor olurduk. Bilinmezi gerçekten anlamaya çalışıyor olmazdık. Sonuç vermeyen bir çok yola girebiliriz. Ama önemli olan hiç yılmadan yola devam etmektir” ifadelerini kullandı. A.A

Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:08 Aralık 2012