Astronotun uzay yolculuğu başladı

İngiliz astronot Tim Peake bugün dünya yörüngesindeki en büyük yapay uydu Uluslararası Uzay İstasyonu'na (UUİ) ulaşmak için yola çıktı.

Peake'e Amerikan astronot Tim Kopra ve Rus kozmonot Yuri Malençenko eşlik ediyor. Astoronotlar Kazakistan'daki Baykonur uzay üssünden Rus Soyuz roketiyle yaptıkları yolculuğa başladılar. Geçmişte helikopter pilotluğu yapan Peake, Avrupa Uzay Ajansı'nın bayrağıyla uçan ilk İngiliz astronotu.

Peake uzay istasyonunda deneyler ve gençleri bilime özendirmek için eğitimsel faaliyetler yapacak.

UUİ, biyoloji, fizyoloji, fizik, kimya, astronomi, meteoroloji dallarında deneyler için düşük yerçekimi ortamı sağlayan bir laboratuvar merkezi.

Roket 1961'de uzaya çıkan ilk insan Yuri Gagarin'in uçtuğu platformdan ateşlendi. Soyuz kapsülünün uzay istasyonuna TSİ ile 19.23'te inmesi bekleniyor.

6 BİN SAAT EĞİTİM

Yolculuğun herhangi bir engel çıkmazsa 6 saat süreceği tahmin ediliyor. Peake'in astronot arkadaşı Alexander Gerst, Peake'in bir kaç yıl boyunca 6000 saat katı bir eğitimden geçtiğini söyledi. BBC'ye bilgi veren Gerst "Peake tamamıyla hazır. Bir astronot olarak bu noktada rahatlarsınız. Ana endişeniz hastalık yada teknik sorunlar gibi uçuşu engelleyebilecek konular olur" diyor.

Peake uzay istasyonunda 6 ay kalacak. Guardian gazetesi Peake'in küçük oğlunun babasından ayrılırken "Ben de babamla gitmek istiyorum" diye ağladığını yazdı.

BBC TÜRKÇE


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:20 Aralık 2015Yayınlanma Tarihi:16 Aralık 2015