Atalarımız çok vicdanlıymış

Fransa’da 13 yıldır incelenen bir mağaradaki iskeletlerden, Neandertal insanının yaşlı ve hastalara itinayla baktığı anlaşıldı.

Fransa’da 13 yıldır incelenen bir mağaradaki iskeletlerden, Neandertal insanının yaşlı ve hastalara itinayla baktığı anlaşıldı.

atalarLa Chapelle-aux-Saints’teki 50 bin yıllık mezar 1908’de keşfedilmişti. Bulunan iskeletin omurgasındaki bozukluklar nedeniyle, önce Neandertallerin kambur ve zekâ seviyesi düşük bir insan türü olduğu yolunda hatalı bir inanış yayılmıştı. Yıllar süren araştırmalarda bu inanış yıkılmıştı.

ÖZEL MEZAR YAPTILAR

ABD Ulusal Bilimler Akademisi’nin yayınladığı 13 yıl süren son araştırmada bir başka şaşırtıcı gerçek ortaya çıktı. 30’lu yaşların sonunda veya 40’lı yaşların başında olduğuna inanılan Neandertalin gömüldüğü mağaranın tabanının doğal olmadığı kesinleşti. Kireçtaşı ve kilden özenle yapılan mezarı, ölen kişinin yakınlarının hazırladığı belirlendi.

YEMEĞİ BİLE ÇİĞNEDİLER

Yürüyemeyen hasta kişiyi taşıyan yakınları, dişleri olmadığından ona yemekleri bile çiğneyerek vermiş. Fransız uzman William Rendu, “Bu Neandertal grubunun diğer insanlara karşı yüksek bir vicdan düzeyi varmış” dedi. Birce BORA/LONDRA  

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:18 Aralık 2013Yayınlanma Tarihi:21 Aralık 2013

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.