AVRUPA ÜLKELERİNE GÖRE YAŞAM SÜRESİ

AVRUPA ÜLKELERİNE GÖRE YAŞAM SÜRESİKAYNAK: netdoctor.com - Çeviri: Ayda Çayır/ NP GRUP

Avrupa'da kişinin sağlıklı hayat beklentisi ve yaşam süresi yaşadığı ülkeye göre değişiyor

Lancet Medical'de yayınlanan çalışmada 25 Avrupa ülkesinden alınan maluliyet istatistikleri dikkate alındı. Çalışmaya göre, sağlıklı yaşam beklentisi ve kişinin yaşam süresi Avrupa'nın her ülkesine göre değişiyor.

Örneğin; ortalama olarak, 50 yaşındaki bir Avrupalı erkeğin 67.3 yaşına kadar, bir kadının ise 68.1 yaşına kadar sağlıklı aktif bir yaşam beklentisi taşıdığı ortaya çıktı.  

Danimarkalı erkek ve kadınlar ellisinden sonra 23.64 ve 24.12 yıl yaşamayı umarken, Estonyalı erkeklerin elliden sonra sağlıklı yaşam beklentisi sadece 9.05 yıl.

Araştırma lideri Profesör Carol Jagger'ın tespiti şöyle; "2005'de 25 Avrupa ülkesi arasında, 50'den sonra aktivite sınırlandırması olmaksızın, sağlıklı geçirilen yıllarda büyük bir varyasyon söz konusu. Sağlıklı ömür sürmede yaklaşık 14 yıllık bir fark ortaya çıkıyor."

 Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:26 Kasım 2008

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.