AVRUPALI AİLELERİN GÖZDESİ

DHA

Sealanya Denizpark bünyesinde geçen hafta hizmete açılan terapi  merkezinden randevu almak için Avrupalı ailelerin sıraya girdiği bildirilirken,  14 aile için 10 günlük seans başlatıldı. 10 gün sürecek seanslarda her gün,  otistik çocuklar, yarım saat süreyle yunuslar eşliğinde terapi görüyor.

Sealanya Denizpark Terapi Merkezi Sorumlusu Ece Betimen, AA muhabirine  yaptığı açıklamada, yunuslarla terapi yönteminin, Avrupa'da 20-30 yıldır,  Türkiye'de ise 6-7 yıldır uygulandığını bildirdi. Betimen, şöyle konuştu:

"Yunus terapisi, tüm dünyada 20-30 yıllık geçmişi olan bir sistem.  Bizler bunun ilk uygulayıcılarından biriyiz. Türkiyede Dolphin Sport adıyla  faaliyet gösteriyoruz. Sealanya ile bu yıl çalışmalara başladık. Burayı  seçmemizin sebebi, buradaki insanların yunuslara ve gelen insanlara özellikle  Türklere ait o samimi duygularla yaklaşmalarıydı. Ailelerin çoğu memnun.  Almanya'dan 14 bin aile otistik çocuklarına yunuslarla terapi yaptırmak için  ABD'ye gidiyor. Biz burada Avrupa standardında bir terapi merkezini  oturtabilirsek onların ABD'ye gideceklerini sanmıyorum. Başlangıç aşamasında 50  ya da yüz aileye hizmet vermek üzere hazırlık yaptık. Sayı ileride artacak."

Yunus terapisinin, otistik çocuklar üzerinde çok olumlu etkiler yaptığına  işaret eden Betimen, yunusların çıkardıkları yüksek frekanslı ses dalgalarının  sinir sistemi üzerinde etkisi olduğunu, terapi sonrasında seratonin ve endorfin  hormonlarının yükseldiğinin tespit edildiğini belirtti, Betimlen, "Bunlar da  hayata daha pozitif bakmamızı sağlayan hormonlar. Otistik çocuklar en çok  eğitilebilir, normal hayata en kolay uyum sağlayabilen çocuklardır. Yunusların da  bu çalışmalara çok büyük katkısı var" dedi.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:16 Mayıs 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.