Ayrı yastık bile boşanmaya yetmedi

36 yıllık ayrı yastık bile boşanmaya yetmedi. Hakim çifti boşamadı.

36 yıllık ayrı yastık bile boşanmaya yetmedi. Hakim çifti boşamadı.

bosanmaEşini terk edip 36 yıldır Almanya’da yaşayan kocanın boşanma talebine yerel mahkeme, ‘hiç kimse istemediği bir evliliği sürdürmeye zorlanamayacağı’ gerekçesiyle onay verdi. Ancak Yargıtay, kocanın suçlu olduğunu belirterek kararı bozdu.

MUTLU BİR AİLE OLMANIN YOLLARI

Selami S., 1964 yılında Emine S. ile evlendikten kısa bir süre sonra Almanya’ya giderek orada yaşamaya başladı. Eşi Türkiye’de kalan Selami S.’nin, orada tanıştığı ve birlikte yaşamaya karar verdiği bir kadından çocuğu da oldu.

ORTAK HAYATLARI YOK

Selami S., 2009’da Emine S.’den boşanmak için Ankara 11’nci Aile Mahkemesi’ne başvurdu ancak eşi reddetti. Mahkeme ise, kadının bir kusuru bulunmadığını da belirterek çiftin boşanmasına karar verdi. Çiftin 36 yıldır ayrı yaşadığına dikkat çekilen kararda, “fiili evlilik birliğini sürdürmemeleri nedeniyle bu durumun evlilik birliğini tarafların ortak hayatı sürdürmelerini olanaksız kılacak biçimde temelinden sarsıldığı sonucu doğuracağının” kabul edildiği belirtildi.

KOCANIN HATASI

Yargıtay 2’nci Hukuk Dairesi de yerel mahkemenin kararını bozarak boşanma davasının reddini istedi. Kararda, şu ifadeler yer aldı: “Boşanmaya karar verilebilmesi için davalının az da olsa kusurunun varlığı ve bunun belirlenmesi kaçınılmazdır. Bu olayda evliliğin, temelinden sarsıldığı kuşkusuzdur. Ne var ki bu sonuca ulaşılması tamamen davacının tutum ve davranışlarından kaynaklanmış olup, davalıya atfı mümkün hiçbir kusur gerçekleşmemiştir.”

MAHKEME DİRENDİ

Dosyanın tekrar geldiği yerel mahkeme ilk kararında direndi. Kararda, hiç kimsenin istemediği bir evliliğe sürdürmeye zorlanamayacağı altı çizilerek, “Yasa gücüyle 36 yıldır fiilen ayrı yaşayan iki insanın evli bırakmak bizatihi yine yasaların gücüyle tarafların kişiliklerini, istek ve iradelerini yok sayma anlamına gelir” denildi.

BOŞANAMADILAR

Direnme kararı üzerine dosya bu kez Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’nun gündemine geldi ve direnme kararı bozularak, Yargıtay 2’nci Hukuk Dairesi’nin kararı onandı. Yerel mahkemenin 12 Kasım’da yaptığı duruşmada 36 yıldır ayrı yaşayan çift boşanamamış oldu. MESUT HASAN BENLİ/ANKARA

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:04 Aralık 2014Yayınlanma Tarihi:06 Aralık 2014