AZMİYLE HAYATA TUTUNDU

DHA

Beyninde aniden emboli (pıhtı atması) oluşan Prof. Dr. Mustafa Altınışık'ın, azmi bu defa kendisini hayata bağladı.

Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Tıp Fakültesi Dekanlığı'na atandığı gün beyninde aniden emboli (pıhtı atması) oluşan Prof.Dr. Mustafa Altınışık'ın, azmi bu defa kendisini hayata bağladı.

Evli, iki çocuk, üç torun sahibi olan Prof.Dr. Mustafa Altınışık'ın yaşamı, azim ve başarı öyküsüyle dolu. Balıkesir'in Sındırgı İlçesi'ne Düverpete Köyü'nde hayvancılıkla uğraşan bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen 64 yaşındaki Prof.Dr. Altınışık'ın manda çobanlığından tıp fakültesi dekanlığına kadar gösterdiği azim ve başarı duyanları şaşırtıyor.

Ailesinin kısıtlı imkanlarıyla, okuttuğu Altınışık öğretmen oldu. 1981 yılında İzmir İnönü Lisesi'nde 18 yıllık Fen Bilgisi öğretmeniyken bir televizyon kanalında duyduğu haber hayatını değiştirdi. Haberde üniversite sınavına giriş başvurusu için bir gün sonra sona ereceğini duyuruyordu. Altınışık, şakayla karışık eşine, "Bak son fırsatmış, kaçırmamalıyım, başvurayım mı?" diye sordu. Eşinin, "tabii ya başvursan iyi olur" diye desteklemesi üzerine Altınışık, bir tanıdığından bir günlüğüne aldığı borçla sınav harcını yatırıp, kendisinin görev yaptığı İzmir İnönü Lisesi'nde kalmadığı için başka bir okuldan aldığı formla ÖSS'ye başvurdu.

O dönemde gazetelerin verdiği hazırlık testlerini çözerek sınava hazırlanan Altınışık, 35 yaşında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesini 25'inci sırada kazandı. Altınışık, öğretmenlikle bir arada götürdüğü üniversite eğitimini 11'nci olarak tamamlayıp, aynı yıl, aynı okulu kazanan kızı Göksel ile birlikte 1987 yılında mezun oldu. Rize'nin Ardeşen İlçesi'ne pratisyen hekim olarak atanan Altınışık, bir yıl sonra Tıpta Uzmanlık Sınavı'nı (TUS) kazanıp, Ege Üniversitesi Biyokimya ve Klinik Biyokimya asistanlığına hak kazandı. 50 yaşında yardımcı doçent olan Altınışık Aydın Adnan Menderes Üniversitesi'nde öğretim üyesi oldu. 2004 yılında doçent, geçen Kasım ayında da profesörlüğe yükseldi.

DEKAN OLDUĞU GÜN RAHATSIZLANDI

ADÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof.Dr Öner Şavk, 9 Aralık 2009 tarihinde istifa etti. Yerine, 30 Aralık'ta Prof.Dr. Mustafa Altınışık dekan olarak atandı. Bu mutlu haberi alacağı gün Prof.Dr. Altınışık, kalp kaynaklı olarak, beyinde emboli oluşması sonucu aniden rahatsızlandı. Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde tedaviye alınan Prof.Dr. Altınışık, aynı rahatsızlığı yaşayan pek çok hastanın aksine hızlı bir iyileşme göstererek, hayata tutundu. Prof.Dr. Altınışık'ın tedavisini üstlenen ADÜ Tıp Fakültesi Nöroloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr Ali Akyol, hocasının tüm yaşantısında olduğu gibi hastalığında da kendilerini şaşırtacak kadar azimli ve moralli olduğunu belirterek, "Sol tarafında küçük bir yorgunluk var. bu da zamanla ortadan kalkacak. Hızla iyileşiyor. Çok kısa süre içinde tam anlamıyla eski sağlığına kavuşup, görevinin başına dönebilecek" dedi.

TORUNU DUYGULANDIRDI

Prof.Dr. Altınışık'ın tedaviye hızla cevap vermesi yakınlarını ve sevenlerini sevince boğdu. Tedavi gördüğü yoğun bakım ünitesi önünde Prof. Dr. Altınışık için anı defteri açıldı. Deftere 13 yaşındaki torunu Özge Kıter'in, “Seni hastane yataklarında görmek hiç aklıma gelmemişti. Gerçekten böyle bir şeyi bir daha yaşamak istemiyorum. Umarım en yakın zamanda aramıza sağlıklı bir şekilde dönersin. Seni çok seviyorum dedeciğim. Yeni yılın kutlu olsun” yazması, okuyanları duygulandırdı.

Altınışık'ın İngiltere'de yaşayan Jeoloji mühendisi oğlu Hakan Altınışık ile gelini Suzi'den 8 yaşındaki Zeki ve 6 yaşındaki Ruben adında iki torunu daha var.

59 BİLİMSEL MAKALE VE BİLDİRİSİ VAR

Prof. Dr. Altınışık'ın, bugüne kadar uluslararası bilimsel dergilerde yayımlanan 59 makale ve bildirisi bulunuyor. Prof. Dr Mustafa Altınışık 2008 yılında Füsun Sayek Bilim ve Hizmet Ödülüne de aday gösterilmişti.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:07 Ocak 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.