'BABADAN KIZINA CIA İŞKENCESİNİ' ANLATILACAK

NP GRUP

Çocukların yetiştirilmesinde ödül ceza yönteminin nasıl olması gerektiğini bilmeyen ABD'li askerin çocuğuna alfabeyi öğrenemediği için uyguladığı CIA işkence tekniğini psikiyatri uzmanı Prof. Dr. Nevzat Tarhan ÜLKE TV'de 'İyi Bak Kendine' programında Uğur Canbolat'a değerlendirecek.

'Makul Çözüm-Aile İletişim Rehberi' kitabının yazarı Prof. Tarhan, ABD'li asker babanın alfabeyi öğrenemedi diye 4 yaşındaki kızına CIA'in işkence tekniği olan başını defalarca suya batırmasını İyi Bak Kendine programında yorumlayacak. Guantanamo'daki El kaide zanlılarını konuşturmak için CIA'in kullandığı, sulu işkencenin son kurbanı ABD'li 4 yaşındaki küçük kız oldu. Washington'daki Lewis-McChord üssünde görev yapan asker Joshua Tabor, alfabeyi öğrenemeyen kızına sinirlenip CIA'in işkence tekniğini uyguladı.

Küçük kızın kafasını birkaç kez su dolu kaba batıran cani baba, kızının sudan korktuğunu bildiği için bu işkenceyi uyguladığını açıklayan babanın psikolojini ve eğitimde ödül ceza yönteminin nasıl uygulanması gerektiğini Tarhan değerlendirecek.

Programın ana konusu ise 'Hayal Kırıklığından Depresyona' olacak. Hayal kırıklığı sonrasında oluşan kendini değersiz görme, yeteneklerini fark edememe ile yaşanan hayata küsme hangi süreçlerden geçerek depresyona dönüştüğünü uzmanlar bu akşam ÜLKE TV'de 'İyi Bak Kendine' programında Uğur Canbolat'a değerlendirecekler.
 
Hayal kırıklıkları neden yaşanır? Yaşam zorluklarına karşı direncin kırılması ve kişinin hayal kırıklıklarına sürüklenmesinin evreleri nelerdir? Hayal kırıklıkları sebebiyle depresyona giren kişilerde özgüven sorunları görülür mü? Hangi ümitsizlikler hayal kırıklıklarının temelini oluştururlar? Hayal kırıklığı yaşayan kişi neden sürekli kendini suçlar? Hayal kırıklığı yaşayanlar neden her şeyin suçlusu olarak kendilerini görerek depresyona girerler gibi soruların cevaplarını uzmanlar bu akşam İyi Bak Kendine programında Uğur Canbolat'a değerlendirecekler.

Hayal kırıklıkları nedeniyle depresyona giren kişilerde öğrenmiş çaresizlik durumları yaşanır mı? Girdiği her işte başarısız olan ve tekrar işsiz kalan kişiler hayal kırıklıklarını gidererek nasıl tamir edebilirler? Bin bir mutluluk hayali ile evlenen kişiler hangi hayal kırıklıkları ile evlilik sorunları yaşamaya başlarlar ve bu durun aile çatışmaları ile nasıl depresyona dönüşür? Hayal kırıklığı nedeniyle depresyona sürüklenen kişilerin tedavileri diğer depresyon tedavilerine göre ne gibi farklılıklar içermektedir gibi konuları bu akşam etraflıca ele alacak İyi Bak Kendine programının konukları Memory Center Nöropsikiyatri Merkezi'nden Psikiyatri Uzmanı Dr. Alper Evrensel ve Uzman Psikolog Yıldız Burkovik olacaklar.

Hayal kırıklıkları nedeniyle yaşanan depresyon tedavisinden neler yapılmaktadır? Terapinin etkisi hangi durumlarda etkin gibi konuların ele alınacağı programda canlı bağlantılar ile seyirci soruları alınacak, 'iyibakkendine@ulketv.com.tr' adresine gelen e posta soruları da stüdyo konuğu uzmanlar tarafından cevaplandırılacak. 0216 633 06 96 nolu danışma hattını arayıp isim ve sorusunu bırakanlara da cevap verilecek.

Uğur Canbolat'ın hazırlayıp sunduğu Ayhan Pala'nın yönetmenliğini yaptığı kendine iyi bakmak isteyenlerin, modern insanın sorunlarına dair yeni arayışlar bulan yeni çözümler üreten ekranların 'Koruyucu Ruh Sağlığı' programı İyi Bak Kendine bu akşam saat 23.30'dan sonra ÜLKE TV'de.. ÜLKE TV TÜRKSAT 2 A uydusu, KABLO TV, DIGITURK 38. ve D-SMART 94. kanaldan izlenmektedir.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:09 Şubat 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.