BABALAR DA DOĞUM DEPRESYONU

AFP

Araştırmaya göre, doğum önceki ve sonrasında sadece anneler değil babaların da depresyona giriyor.

 


ABD'nin Norfolk kentindeki Eastern Virginia Tıp Fakültesi'nde yapılan araştırma, yeni kuşak babaların doğum depresyonuna girdiğini gösterdi.

Bilim adamları, baba adayı ve yeni babanın depresyon durumuyla ilgili  bilgi veren, 28 bin kadın ve erkeğin katıldığı 43 uluslararası araştırmanın  sonuçlarını inceledi.

Doğum öncesi ve doğum sonrası anne adayları ve annelerin yüzde 10-30'unun  depresyona girdiği, bunun kadını, çocuğu ve aileyi olumsuz yönde etkilediği  biliniyordu ancak bu araştırma, 10 erkekten birinin de doğumla bağlantılı olarak  depresyona girdiğini ortaya koydu.

Araştırmada, babalarda depresyonun hamileliğin üçüncü ayında başladığı ve  doğumdan bir yıl sonrasına kadar sürebildiği tespit edildi.

"Journal of the American Medical Association" dergisinde yayımlanan araştırmada bilim adamları, anne ve babada belirlenen depresyonun tedavi  edilmemesi halinde, çocukta davranışsal ve psikiyatrik sorunların görülme  riskinin artabileceği uyarısında bulundu.

Araştırmada ayrıca, Amerikalı babalarda doğum depresyonu görülme  sıklığının yüzde 14, diğer ülkelerde yüzde 8 civarında olduğu vurgulandı.

Konuya ilişkin makale, Fransız "Le Point" dergisinde de yer alıyor.


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:13 Ağustos 2011Yayınlanma Tarihi:06 Ağustos 2011