Babanızı mutlu etmenin 13 yolu

Önce kendinizi tanıyın, topluma yararlı birer insan olun. Ondan sevgi ve şefkatinizi eksik etmeyin. Kimi zaman sinirli davranışlarına izin verin. İşte babanızı sadece bir gün değil, bir ömür boyu mutlu etmenin formülü..

Kız çocuklarının ilk prensi, oğlan çocuklarının da idolüdür babalar. Evin direği dediğimiz babalar, annelerimiz gibi olmazsa olmazlarımızdan… Peki onları nasıl mutlu edebiliriz ya da nasıl iyi evlat olabiliriz? NPİSTANBUL Hastanesi’nden prof. Dr. Nevzat Tarhan onları mutlu etmenin yollarını sıraladı…

ÖNCE KENDİNİZİ TANIYIN

1.    Önce kendinizi tanıyın.
Babalar her şeyden önce çocukların güçlü, zayıf, olumlu ve olumsuz yönlerini, yeteneklerini, farklılıklarını bilincinde, doğru kararlar verebilen biri olmasını ister. Çocuk kendi duygusal özgeçmişini iyi biliyorsa veya ailesi ile yakın ilişki içindeyse daha güçlü ve donanımlı olur.

2.    Çocukların kendi kişiliklerine zarar veren ve geleceğine hizmet etmeyen bir yönü varsa bunu değiştirmek konusunda kararlı olmaları babalara verilebilecek en büyük armağandır. Bu durum bilgisayar programı yazmak gibi bilgi, donanım ve çabayı gerektirir. Eğer çocuklar kendi beyinlerini programlamazsa dış uyaranların yoğun etkisinde kalabilirler. İnsanın kendisini programlaması zaman zaman sancılı bir süreçtir ama hayatta iyi ve güzel şeyler hep emek karşılığı verilmektedir.


3.    Sevilme ihtiyacı çocuklarda olduğu gibi yetişkinlerde de vardır. Bir babayı en çok mutlu eden şeylerden birisi de çocuğu tarafından sevildiğini ve saygı duyulduğunu bilmesidir. En önemli psikolojik ihtiyaç olan sevgi saygı ihtiyacı karşılandığında baba bir anda çocuğunu hem dostu, hem arkadaşı olacaktır.

4.    Baba ve avlat olarak tarafların beklentileri, fiziksel, ruhsal ve duygusal ihtiyaçları söz konusu olduğunda; her iki taraf birer adım atarak orta noktada buluşup uzlaşmaya çalışılmalıdır. Bu aile birliği bakımından babaların beklediği önemli bir harekettir.


5.    Babaların kişilikleri veya yoğun iş stresleri ve sorumlulukları gereği istemeseler bile kimi zaman sinirli ve kızgın olabilmektedirler. Çocukların babaları sinirli, kızgın ve öfkeli tavırları söz konusu olduğunda bu tavırla olumlu yaklaşmaları ve iletişimi bozacak bir yaklaşımda bulunmamaları istenen bir yaklaşımdır. Çocukların babalarını yanlış anlayabileceğin, onları incitmek amacı ile bunları yapmadığı düşünülmelidir. Olumsuz şekilde yaklaşarak olumsuz senaryolar yazmak analitik düşünce yeteneğini bozar ve çocuğu yanlış yargılara götürür .

6.    Babanızın moral bozukluğu ve sinirli oluşunun nedeni sizinle hiç ilgili olmayabilir. Babanıza saldırı hakkı tanıyın. Bu güzel armağanı verirseniz ilişkinin uzun süre yara almasına fırsat vermezsiniz.


7.    Babalar bir şeyler ters gittiğinde çocuklarının konu üzerinde düşünmelerini ve hata nerede objektifliği ile hareket etmelerini beklerler. Çocuklar  “Babam haksız da olsam beni her zaman desteklemeli “ düşüncesini sorgulamalıdır.  Bu davranış babaları mutlu etmenin önemli bir yoludur.

8.    Babayı mutlu eden bir başka yolda çocuğun aileye birliğine güçlü bir şekilde bağlı olduğunu hissetmesidir. İyi günde kötü günde anne baba ve kardeşlere olan destek ile çocukların birlik içinde olmaları sürekli birbirilerini kollamaları babayı rahatlatan gözünün arkada kalmamasını sağlayan bir tutumdur.


9.    Ailede alınan kararlara çocukların da katılmalarını ve bu kararla uyma konusunda büyükleriyle aynı duyarlılığı göstermelerini beklerler. Kendisini ailede tek başına yaşayan konuma sokan, karar alma ve uygulama süreçlerinde yer almayan çocuklara babaları çok üzülürler.

10.    Babaların çocuklarına öğretmek istedikleri en önemli davranış biçimi sabırlı olmalarıdır. Hayatta karşılaştıkları zorluklarda hemen pes etmemelerini ve sabırla gayret etmelerini beklerler. Babalar ne istediğini bilen ve bu uğurda mücadele eden çocuklara sahip olmaktan çok mutlu olurlar.

11.     Babalar çevrelerinden ve çocuklarından sevgi ile beraber aynı zamanda şefkatte beklerler. Kendisine ve akrabalarına şefkat ve ilgiyle yaklaşan çocuklar babalarının önemli bir beklentilerini yerine getirmiş olurlar. Batı dillerinde tam karşılığı olmayan karşılıksız sevgi olarak tanımlanabilecek şefkat aileyi bir arada tutan önemli bir duygudur.

12.    Babalar söylediklerinin dinlenmesinden ve tecrübelerinden yararlanılmasından çok hoşnut olurlar. Bunu fark ettikleri an çocuklarına daha çok verici davranmaya başlarlar. Çocuklarının kendilerini etkin dinlemek kadar sevindirici bir hediye bulmak zordur babalar için. Babaların konuşması bitinceye kadar dinlenmeli, sözü kesilmemeli, göz teması, kurarak dinlenilmelidir.

13.    Fikrinin sorulması, düşüncesinin alınması, iyi ki varsın denilmesi, babam sağ olsun denilmesi babalara verilebilecek en güzel ödüldür.

 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:01 Ocak 2000

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.