BACAKLAR HUZUR ARIYOR

Huzursuz Bacak Sendromu

Dinlenirken, bacaklarınızı hareket ettirme ihtiyacı duyuyorsanız ya da 'bacaklarım kıpraşıyor', 'gıdıklanıyor', 'yanıyor', 'böcekler dolaşıyor', 'karıncalar geziyor' gibi şikayetleriniz varsa, bu yazıyı okuyun…

Uyku ya da istirahat esnasında bacaklarınızda rahatsızlık mı hissediyorsunuz… Ya da huzursuzluk, hareket ettirme ihtiyacı, uyuşma, karıncalanma gibi hisler mi var. O halde sizde Huzursuz Bacak Sendromu var demektir. Yöresel tabirlere göre, 'bacaklarım kıpraşıyor', 'gıdıklanıyor', 'yanıyor', 'böcekler dolaşıyor', 'karıncalar geziyor' gibi şikayetler söz konusudur. Nöropsikiyatri İstanbul Hastanesi Uzm. Psikiyatrist Funda Güdücü, bacakları hareket ettirmekle, yataktan kalkıp dolaşmayla, masajla kısa süreli bir rahatlamayla şikayetlerin devam edebileceğini belirterek, “Kimi bu durumdan muzdarip hastalar, gece boyunca defalarca bacaklarını soğuk suyla yıkayarak, tülbentle sıkarak rahatlamaya çalışır. Ayakta hareket halinde iken rahatlama olduğundan bütün gece ev işlerini bitiren hanımlar var. Uyku bölündüğü için kalitesi de bozulmaktadır. Hastalar yaşadıkları sıkıntıyı dile getirmek için bu hastalığı, kimi kez “huysuz bacak” kimi kez “yorgun bacak” olarak tanımlar. Yüzde 5 sıklıkta karşılaşılan bu şikayetle genellikle ortopedi, fizik tedavi uzmanına başvurulmaktadır. Bu hastalıkla yaşamak zorunda değiliz. Çünkü tedavisi olan bir durum ve yüzde 80 civarında yüz güldürücü tedavi sonuçları alınabiliyor” diye konuştu.Dr. Funda Güdücü

Oldukça sık rastlanıyor

 

 • Bacakları sürekli hareket ettirme ihtiyacı duyma ve bu yüzden uykuya dalamama bir rahatsızlıktır.

   

 • Hasta, çoğu zaman bu rahatsızlığın belirtilerini, uykusuzluğun oluşturduğu gerginliğe bağladığı için anlatamaz.. Hasta sadece geceleri uykuya dalamadığından bahseder.

   

 • Romatizma, depresyon, psikiyatride kullanılan bazı ilaçların yan etkisine bağlı aşırı hareketlilik gibi durumlarla karıştırılabilir.

   

 • Akşam saatlerinde ve dinlenme sırasında özellikle de yatakta şiddetlenen, nahoş belirtilerdir.

   

 • Hastada bir huzursuzluk ve bacakları hareket ettirme gereksinimi söz konusudur.

   

 • Kimi hasta sıcak kompreslerden veya ılık duştan yarar görür.

   

 • Kadınlarda biraz daha sıktır.

   

 • Hastalık her yaşta başlayabilmekle birlikte orta ve ileri yaşlarda belirgin olarak daha fazla görülmektedir.

KAYNAK: //www.yenisafak.com.tr


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:01 Ocak 2000

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.