BAĞIMLILAR AİLE KURBANI

DHA

Konya'da aile danışmanlık ve psikolojik destek hizmeti veren psikolog Cüneyt Kaya, son günlerde aşırı dozda eroin kullanılması nedeniyle  yaşamını yitiren gençlerin, arkadaş değil, aile kurbanı olduğunu ileri sürdü. Kaya, "Onları büyütmek, fiziksel ihtiyaçlarını karşılamak ile ebeveynlik görevinin bittiğini sanıyoruz. Kişilik gelişimi boyunca çocuklarımızın yanında olmamız gerekiyor" dedi.

Kocaeli Üniversitesi öğrencisi 23 yaşındaki Begüm Veral ile Burdur'da 16 yaşındaki Reyhan Basravi'nin, aşırı dozda eroin kullanımı sonucu ölmesiyle ilgili değerlendirmelerde bulunan psikolog Cüneyt Kaya, iki gencin, arkadaş kurbanı oldukları yönünde sonuç çıkmasına tepki gösterdi. Son olayları, arkadaş kurbanı olan gençlerin dramı şeklinde değerlendirmediğini belirten Kaya şunları söyledi:

"Özellikle ergenlik çağının başlaması ile kişilik gelişimi çerçevesinde, gençlerin etrafında model aldıkları kişiler olacaktır. Bu da bir boşluk yaratacak ve o boşluk doldurulmazsa, başkaları dolduracaktır. Farklı koşullar, etkenler insanların hayatlarına girecektir. Bunlar yanlış arkadaşlar da olabilir, yanlış yaşam tarzları ve tercihler de olabilir. Ama asıl suçlu, maalesef aileler oluyor. Anne ve babalar olarak gerçek anlamda sorumluluğumuzu bilmediğimiz ve gereklerini yerine getirmediğimiz için çocuklarımızı başı boş bırakıyoruz. Onları büyütmek, fiziksel ihtiyaçlarını karşılamak ile ebeveynlik görevinin bittiğini sanıyoruz. Kişilik gelişimi boyunca çocuklarımızın yanında olmamız gerekiyor. Kendi yanlışlarımızı ve yanlış kararları düzeltmeyerek onlara bu şekilde örnek olursak, çiftler birbirleriyle olan savaşları çocuklara yansıtırsa, çocuklar da o boşluk içinde kendisini dinleyen, anlayan, iyi hissettiği ortamlarda o insanların yanında olacaktır. O insanlar da çocuklarımızın karakterini, tercihlerini ve geleceklerini etkileyecek. İyi olduğu kadar kötü de etkileyebilirler ve büyük ihtimalle de kötü etkileyeceklerdir."

'EVLİLİK OKULU ŞART'

Psikolog Cüneyt Kaya, evlenen her çiftin, evililik eğitiminden geçirilmesi gerektiğine de dikkat çekti.

Çiftlerin karı- koca sorumluluğu, aile hayatı ve onları nelerin beklediği hakkında eğitim almaları gerektiğini belirten Kaya, "Çocuk sahibi olmadan da anne, baba olmak nedir? Çocuk dediğimiz zaman hayatımızda ne değişecek ve bizi ne bekliyor? Ona nasıl davranıp, nasıl yaklaşacağımız gibi konuların insanlara öğretilmesi lazım. Bilmediğimiz bir hayata adım atıyoruz. Sadece çevremizde gördüğümüz kadarıyla doğrulukları ve yanlışlarıyla adım atıyoruz. Bu eğitim de devlet kanalı ile olmalıdır" diye konuştu.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:19 Eylül 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.